İYİ TARIM-2 - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

13 Aralık 2019 Cuma

Canlıları öldüren her şey zehirlidir! 

Bugün başta kanserin artmasının en başta sebebi iyi tarım yapılmamsı ve sigaradır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık konusunda bana göre yaptığı en hayırlı iş, sigarayı olduğunca yasaklaması, “içmeyin” demesidir. Ancak birkaç yıl önce internette dolaşan bir yazıda ABD’li bir büyük firmanın değişik partilerden 5 milletvekilini ağırlaması pek manidardır ki, bu ziyaretin ardından GDO’lu bazı ürünlerin Türkiye’de serbest bırakılması konuşulmuştur. 26 Ekim de çıkarılan bir yönetmelikle de bazı ürünlere izin verildiği belirtiliyor. İstanbul Ziraat mühendisleri Odası şubesi açıklaması böyledir. Bu iddianın doğru olmadığını umarım.

Dünya tohum tekelini elinde tutan bir kocaman dev şirket ve 5 milletvekili!.  Bugün Tarım Bakanlığı tarafından ithali yasak ürünlerin değişik isimler ve yöntemler ile yurda girdiği iddia ediliyor. Örneğin Mısır tohumu alıp ektiğinizde her bir fidede yalnız bir mısır veriyor. Sık alanda dikilebiliyor. Ve tarladan yılda 2 kez ürün alınabiliyor. Daha çok ürün daha çok tarlayı kullanma, maliyeti düşürüyor, kazanç sağlıyor. Bu mısırlar hayvan yemi olarak tavuk çiftliklerine yollanıyor. Bunu bilen kişiler o yüzden tavuk yemiyor. Yine bu bağlamda tüm tavukları kastetmiyorum. Elbette iyi tarım, iyi besicilik yapan çiftçilerimiz mevcuttur. Bu bağlamda aklıma Mersin’de kendisiyle konuştuğum İstanbullu Doktor Elif Pahsa ile yaptığım görüşme geldi. Akdeniz bölgesinde insanlarda demir ve d vitamini eksikliği olduğunu söylediğimde “ yediklerimiz ilaçlı ürünlerden geldiği için vitamin değerleri az. Bu yüzden artık insanların vitamin desteği alması şart oldu “ dedi.

Beslenme sorunu tüm dünya ülkelerinin sorunudur. Gelişmiş ülkeler insanlarına daha çok et, daha az tahıl derken, Türkiye’de henüz bu adım atılmamıştır. Bu gün dışarıdan daha ucuz denilerek et ithal edilmektedir. Gecen yıl Mersin limanın yaklaşan bir gemi dolusu hayvan hastalıklı olduğu gerekçesi ile limana sokulmadı, geri gitti. Eski milletvekilimiz Fikri Sağlar’ın bu konudaki gayretlerini unutmadık.

Ülkemiz 1960 yıllara kadar buğday stoklayan ülke iken bugün çeşitli yollarla, ithal eden ülkeler arasına getirilmiştir. Tarımı şekillendiren bu dev firmalar meyve, sebze, içecek, balık konusunda iklim değişikliğini öne sürerek ilaçların satışını destekliyorlar ve bunun için çok büyük reklam kampanyaları yapıyorlar. Dünya yüzünde başta Mısır, Pamuk, soya, şeker pancarı ve kanola üretimini yayılıyor. Bunların ne derece ilaçlı olduğunu bilmek, anlamak çok zor. Cezası ise 1-2 yıla kadar ve paraya çevriliyor. Bu yüzden pekte caydırıcı değil.

Sağlıklı ürünler için neler yapmalıyız?

Bu konuda STK lar ve tüketicilerin gıda ve çevre konusunda daha duyarlı olması gerekiyor. İnsanları aç bırakılamayacağını ilan eden bu firmaların karşısında elbette iyi tarım yapan birileri de var. Mersin Kargıpınar beldesinin 3 dönem belediye başkanlığını yapan Ali Yıldırım bunlardan birisidir. Ali bey bugün Tarımla, meyve sebze ile uğraşmakta Avakado, limon, mandalina, portakal üretip İstanbul’a yollamaktadır.

Aynı durumda olan Murat Telli Mersin (www.babaminbahcesi.com) dalından taze ürünleri Yeşilova köyünden tüm Türkiye’ye yollamaktadır. Limon, portakal, mandalina, avakado, nar, kamkat organik olarak üretiyor. Bir kısım ürününden reçel yapıyor. Öyle titiz davranan birine daha rastlamadım. Bu işi ailesinden alıp, sırlamış yıllardır oturtmaya uğraşmış. Kendilerini ve bu konuda emek veren çiftçilerimizi kutlarım. Onlar için paradan önce sağlık geliyor…

Gıda ve Tarım Bakanlığı Avrupa Birliği Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü’nde Avrupa Birliği uzmanı olarak çalışan uzman yardımcısı Osman Mahmut Eryut’un 2015 yılında kaleme aldığı ve birkaç arkadaşının destek verdiği güzel çalışmayı da internetten okuyabilirsiniz.  GDO’lu gıda ve yemi, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini bulacağınız bu çalışma herkese yol gösterecek güzelliktedir. 
Çevreye ve gıdalara karşı daha duyarlı olmamızı, sağlıklı nice günler, aylar, yıllar yaşamanızı dilerim.

Kaynaklar:
https://www.tarimorman.gov.tr › Belgeler › Osman Mahmut Eryurt
https://t24.com.tr/haber/vekillerden-abdye-garip-gezi,43242
https://www.birgun.net/haber/ciftcinin-gdo-belalisi-monsanto-49282
www.babamicifligi.com

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI