KARLI OLAN KAZANIR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

9 Temmuz 2019 Salı


Her insanın kendi beyni ve aklı var. Onu iyi kullanan daha iyi yerlere ulaşır. Dünya’da daha iyi yaşar, bunun için ekonomik anlamda mücadele etmek ve doğru karar almak gerekir.
Gerçek ekonomik güç akıllı insanın elindeki imkanı kullanması ile başarıya ulaşmasıdır. Bazı insanlar bilir ama karar almakta gecikir veya yanılgı payını öne sürerek adım atmaz. Birlikte olduğunuz herkesin sizin gibi para kazanma fırsatı aradığını unutmayın. Hayatın her döneminde hareketli ve kararlı olun. Her güçlü insan aslında gücünü içinde taşır.

Hayattan istediğiniz ücreti talep edin,  buna ulaşmak için cesur ve kararlı olun. Zayıf arzular, zayıf beceriler doğurur. İş ve mesleki beceri, pozisyon, atanma, yükselme, beğenilme, beklemeyin. Siz hep ilk adımı atın. Zenginlik her insandan insana farklı algılanır. Ancak zenginliğe ulaşanların da kat ettiği yolları unutmamasını tavsiye ederim. Bu bağlamda geçen hafta ziyaret ettiğim, Adana Ticaret Odası Müdürü eski dostum Fahrettin Emen’in söylediklerine değinmek istiyorum: Okumak isteyen ancak imkanı olmayan, not ortalaması iyi olan 2 bin öğrenciye yardım elini uzatmışlar. Bu çok iyi bir uygulama. ATO-SEV’i akıllı insanlara, girişimci, okumak için gayret eden insanlara yardım ettiği için kutlarım. Bu bir gönül zenginliğini geliştirmek, böyle projeler ile gençlerin ellerinden tutanlara teşekkür ederim. 

Türkiye piyasalarına bakacak olursak. Bankalar yüksek faizle para toplamaya devam ediyor. Birçok banka geçen yılki mevduat hacimlerini neredeyse ikiye katladılar. Ancak aynı oranda kredi satamadılar. Özellikle konut kredisi satışları çok çok düştü. Otomobil kredisinde de beklenen netice alınamıyor. Bu enflasyonist ortam bunun sebebidir. Enflasyon öyle 6 ayda geçmez. Enflasyon piyasanın yavaşlamasına neden olur. Ve en az 2 yılda tersine döner. Bunun gerçek anlamda çözümü büyümedir.  Geçici önlemleri bırakıp işsizliği çözecek gerçekçi adımlar atılmalıdır. Enflasyonun olduğu ülkelerde fiyatlar yükselir, halk fakirleşir. Borsaya güven duyulur ise yükselebilir.

Altının onsu 1400 dolar civarında oynuyor. Hafta sonu Mersin’in en büyük ve marka inşaat firmalarından biri olan Altınören inşaatın Ayaş’taki Queenaba tesislerinde İhsan Yazaroğlu’ndan kısa öz bir bilgi aldım. Marka olduklarından, kaliteli gayrimenkuller yaptıklarından diğer firmalara göre satış yapabildiklerini belirtti. Güzel bir söz duydum, hoşuma gitti. Birde iç turizmin yavaş yavaş hareketlenmesi Mersin’deki otelleri, pansiyonları canlandırdı. Merkez bankası başkanının değişmesi döviz üzerinde olumsuz görüş oluşturdu. Başkana atacağı adımlarda başarılar dilerim, haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI