KAZANMA ŞANSI - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

12 Aralık 2020 Cumartesi

İnsanların en çok bilmek istediği şey “kesin mi”  kelimesidir.  Hiçbir işte kesin bir bildirim yoktur. Sadece olasılıklar vardır. Bu ekonomide de böyledir. İnsan ne kadar bilgili, ne kadar tecrübeli olsa da yanılma payı vardır. İstediği kadar zeki, azimli ve cesur olsun, yarın ne olacağını bilemez. Yatırımda böyle bir şeydir. Sizlere sadece verileri söyleriz. Son karar sizindir. 

Eğer İnsanoğlu yarın ne olacağını bilebilme yeteneğine veya öngörüsüne sahip olsaydı; 10 Eylül’de önlem alırdı. New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi’ne uçakla yapılan saldırıyı önlerdi.  Bu bir felaketti ve saldırının ardından ekonomik piyasalar takla attı. Borsa dip yaptı.  Bunu düzeltmek yıllar aldı. Şimdi aynı durum Covid-19 için geçerli. Hangi ilaç firması doğru aşıyı bulup, çok kazanacak. Bunları uzatmak mümkündür. Türkiye’de İmar Bankası’nın, zor duruma düşeceğini o zamanki yatırımcılar bilemezdi. Banka zor duruma düştü; yatırımcılar paralarını bir müddet bekledikten sonra alabildi. 

Bunlara olasılık deniyor. Biz sadece elimizdeki verilere göre tahmin yapıyoruz. Şu anda Türkiye için öngörülen, büyüyen işsizlik ve dış borç açığının yüksek olmasıdır. Buna birde piyasa güveni ekleniyor. Bu olumsuzluklar enflasyonu ve dövizin yükseltmesini beraberinde getiriyor. Görünenin dışında olağan üstü olayları yok sayarsak kısa dönemde Türk Lirası mevduata verilen faizler artmaz ise vatandaşlar döviz almaya devam edecek gibi gözüküyor. Dövizin yükselmesinin önünü kesmek için Türk Lirası mevduata verilen faiz oranı artmalıdır. 24 Aralık’ta TCMB toplanıyor, birçok yatırım kuruluşu gibi bende faizlerinin artacağını düşünüyorum. Yüksek olan dış borç zaten dövizin yavaş da olsa artmasına neden olacaktır. Yazmaya sıkıldığım acı gerçek ise işsizliktir. Her geçen gün işsizlerin sayısı artmakta, buna karşı işyerlerinin açılmasını bırakın, kapananlar mevcut. Yeni bir ekonomik hikâye bulunmaz ise yaklaşan zamlar ile yılbaşından sonra piyasanın daha da zorlanacağını görebiliriz.

Düşünceyi eyleme dönüştürmek isteyen yatırımcılara ilk başta da sözünü ettiğim iyimserlik verileri ile elinde ki parasını sepet yapmasını, buharlaşma olmasını istemiyor, hep kazanmak istiyorsa bankalardan mevduat ve yatırım fonu yapmasını öneririm. Bizim düşündüğümüzden çok karmaşık olan piyasadan cesur olan yatırımcıların Borsadan seçerek kağıt alması olasıdır. Sağlamcı arkadaşların altından faydalanması düşünülebilir. Ons altın, ABD covit-19 nedeniyle ek paket piyasaya sürer ise yükselebilir. Sonuç her işte olasılık vardır. Sadece zihninizin daha az hata yapmasını bulun, ona göre hareket ederek kazanma şansınızı arttırın…
İyi haftalar dilerim…
 
 


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI