KAZANMANIN YOLLARI - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

2 Temmuz 2019 Salı

Uzun zamandır ertelen zamlar, İstanbul seçimleri de bitince gelmeye başladı.

Seçim öncesi hiçbir ürüne ve hizmete zam yapılmadı. Seçim dönemi bitti, biriken zamlar geldi; gelecekte. Bu belliydi. Bu zamlar hayatın içindeki herkesi etkiler, elbette durulması beklenen enflasyonu da zıplatır. Bir süredir yeni meyve sebzenin çıkmasıyla fiyatları düşen ürünler, halka biraz nefes aldırmış olduysa da, enerjiye yapılan zamlar enflasyonu yükseltecek cebimizden çıkan meblağ yükselecektir.

Hükümet tasarruf derken, öncelikle kamuda harcamaları kısmalı, tasarruf tedbirlerini arttırmalı ve özendirmelidir. Konforu ve lüksü terk edin. Arzu ettiklerinizi değil zorunlu ihtiyaçlarınızı alın, mümkünse biriktirin. Çünkü maaş zamları enflasyon karşısında eriyor. Seçimin, bütçeden yapılan plansız harcamaların, emeklilere verilen ikramiye ve bunların karşısında büyüyen bir işsizlik var.

Çareyi Türkiye’yi ziyarete gelen ekonomist Daron Acemoğlu’nun özünü oluşturduğu düşünceden aktarmak istiyorum: “ Kaynaklarınızı iyi kullanıp, üretimi arttırın. Enflasyon uzun soluklu sürecek, önlem olarak istihdamı, üretkenliği arttırın. Çalışma ortamını ve koşullarını iyileştirin. Dışarıya güven verin. Türkiye kaynaklarını iyi kullanan, üreten bir ülke olup, dışarıya ürün satacak. Bütçe açığını geçici tedbirlerle önlemenin yolu yok. Siyasilerin buna inanması, uygulaması şart.”

Elbette S-400 krizi yaz aylarının sıcak geçmesine neden olacak. Caddelerde, AVM’lerde kapanan mağazalar göreceğiz. İnşaattan sonra otomobil ve mobilya bayileri de zorlanmaya başladı, deniliyor.

Para piyasalarında durum karışık, altın her zaman güvenilir liman. Döviz enflasyonun altında kalmaz.  Bu kadar çelişkili bir piyasada borsa S-400’lerden gelen ılımlı haberlerden dolayı toparlanacak gibi gözüküyor. Kazanmanın yolları zorlaştı. O halde tasarruf yaparak kazanmış oluruz.  Bu karışık piyasaya rağmen herkesin bu yıl için amacını iyi belirlemesi, hedeflerini tutturması için iyi planlama yapması gerekiyor. Hizmet sektöründe çalışanların, daha kaliteli hizmet vermeleri bekleniyor.  Çalışanların düşünceli, üretken ve memnun edici olmaları gerekiyor. Başarısızlığı unutun, başarılı olmak zorundasınız. Haftaya görüşmek üzere…

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI