KİŞİSEL GELİŞİM - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

28 Ağustos 2020 Cuma

İnsan her zaman öğrenmeye açıktır. Yerinde duran insan duraksar. Eğitim yaşamın her boyutunda vardır. Hayallerinin arkasına sarkan, kendini geliştiren insan diğerleri ile arasında fark yaratır. Sizde fark yaratın, kendinizi geliştirin daha çok satın, daha çok kazanın.

Satışın ilk adımı kendini satmaktır. Karşındaki kişiye kendini anlatmak, güven sağlamak, satman için ilk adımdır. Bunu yaparken samimi davranış sergilenmelidir. İyisiyle kötüsüyle kendinizi samimi olarak anlatın. Bu karşı tarafı etkiler. Satışın ikinci yolu karşı tarafın düşüncesini ona satmak. Akıllı soru ve cevaplarla bunu yakalayıp, onun düşündüğünü ona satmak. Üçüncü aşamada sattığınız ürünün diğer ürünler ile arasındaki farkını öne çıkarmak gerekir. İnsanların çok büyük bir kısmı sıcaklık, samimiyet ve içtenlik ister. Açık olun, kazanın. Her insana satacak bir şey vardır. “Sen bu ürünü alırsan mutlu olacaksın…”

DÖVİZ

Para piyasalarına bakacak olursak, kur ve faizin yukarı gitmesi gerçekleşiyor. Doların 7.400 TL. aşması yeni rekorun 7.500 TL. görmek olasılığı var. Son üç haftadır baskılanan dolar yönünü yukarı çevirdi.  Her ne kadar Karadeniz’de gaz bulmuş olsak da,  bunun çıkarılması için milyarlarca dolara ihtiyaç ve bunun ekonomimize katkı sağlaması için en az 5 yıla ihtiyaç var. 
Koronavirüs nedeniyle artan işsizlik, kırılgan olan ekonomimizi daha da düşündürücü duruma soktu. Borsa yavaş yavaş geri çekiliyor. Kamu bankaları etkilemeyi bırakırsa “sanmıyorum”  piyasanın cazibesi artacak. Yabancı yatırımcı faizlerin yükseldiğini görünce, piyasanın bağımsız oluğuna da inanırsa geri gelecektir. Hazinenin borç çevirmesi gerekiyor. Bu ay 35 milyar borç döndürüldü. Mali disiplinin sağlandığında, yabancının ilgisi artacaktır. Yoksa patinaj yapmayı sürdürürüz.

Bu günlerde bana en çok gelen soru elimdeki nakitti ne yapmalıyım?

Bu soru ile çok karşılaşıyorum. Bu sorunun cevabı sizin beklentinizin ne olduğu ile ilgilidir. Amaç kısa ve uzun vade diye ikiye ayrılabilir. Veya konut sahibi olmak mı? Eğer ihtiyacınız konut ise araştırıp zevkinizi karşılayan, depreme dayanıklı yeni projelere yatırım yapabilirsiniz. Burada kredi kullanacaksanız elbette 0.64 konut kredisini kaçırmışsınızdır. Yeni imkânlara araştırabilirsiniz.  Altının onsu ABD ve Çin arasındaki görüşmelerin başlaması fiyat üzerinde ki baskı oluşturdu. Altının onsu birazda kar satışları ile düşüşte. 
Bu aşamada kafası karışık yatırımcıya, çoğu zaman olduğu gibi sepet yapın diyorum. Sepette biraz alabiliyorsa hisse senedi, dolar ve altın olmalı…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI