KONUT FİYATLARI YÜKSELECEK - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

26 Ocak 2021 Salı

Bugün hala enflasyonla boğuşan birkaç ülkeden biriyiz. Geçen hafta TÜİK verilerine göre Aralık 2020 enflasyonu 1.25 olarak açıklandı. Böylece yıllık enflasyonda 14.6 oldu. Birde halkın enflasyonu diye profesörlerin bağımsız olarak hesaplayıp açıkladıkları Aralık ayı enflasyonu var, bu oran 3.88 olarak açıklandı. Bu TÜİK’in açıkladığının iki katından fazla demektir. 
Şimdi hangisine inanacağız?
Vatandaş yaşantısında harcadıklarına, gördüklerine bakar deniliyor. Memur ve memur emeklisine 7.33 ve SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 8,37 oldu. Asgari ücret net 2 bin 825 TL. çarşıda fiyatlara bakacak olursak bu rakamlarla geçinmek zor gözüküyor.
Bu zamların ertesinde yeni yılla birlikte birçok ürüne zam yapıldı. 
Bütün siyasiler herkese daha iyi gelecek vaat ederek iktidara gelip, enflasyonla uğraşıyorum derken nerede hata yapıyor? Amerika’da yaşayan iktisat profesörü Daron Acemoğlu yoksa haklımı. “ Siyasiler Türkiye’yi iyi yönetemiyorlar, onların hataları ekonomiyi bozuyor.” dedi.
Burada söylenmek istenilen politikacıların vatandaşa iyi gözükmek için borçlanarak, devlet harcamalarını daha fazla yapmasıdır. Devlet harcama kalemleri içerisinde de milletvekillerimizin kendi özel harcamaları, lüx tüketimde mevcuttur.  Daron hoca zorunlu olmayan harcamaların kısıtlanmasını işaret ederken, enflasyonu düşürmek için üretimin artmasının şart olduğunu söyledi. Üretim artma yoluna gidilirse işsizlikte kısmen çözülür, yoksa her gün işsizlik büyümektedir.
Dünya’ya bakacak olursak ABD’de yeni başkanın göreve başlaması, Covid19 mutasyona uğraması, gıda ve su sorunlarından dolayı bazı ülkelerde kıtlığın baş gösterme tehlikesi gündemi oluşturuyor.
Döviz kurunun yatay gitmesi ile düşen kur oranı bakıp da, Türk Lirası bazında döviz mevduatları düştü söylemi bir aldatmacadır. Doğru olan bir gerçek ise yurt dışına satışı yapılamayan domates, salatalık, biber, soğan, patates,  v.b. ürünlerin fiyatlarının ihracat yapılamadığı için fiyatlarının bölgemizde düşmüş olmasıdır. TÜİK’in son açıklamalarında mevsimsel gıda ürünlerine ihracat talebi düştü. Geleceğe dönük bağlantı talebi de yok.  Dün TÜİK’in güven endeksleri açıklandı. Konut fiyatlarında beklenti %5,2 geriledi. Bu konut satışlarının düşeceğini gösteriyor. Ancak artan fiyatlar ve durağan olan sektörden dolayı gelecekte fiyatlar artacak. 2021 yılında fiyatların ikinci çeyrekte faizlerinde hızlı yükselişi ve inşaat maliyetlerin artmasından dolayı konut talebi azalacak olsa da, fiyatlar yükselecek. Piyasalara bakacak olursak,  Altının onsu 1850 dolar civarında oturmuş gözüküyor. Döviz kurunda günlük inmeler çıkmalar görülse de ana trend yataydır. Bu ortamda en iyi yatırım %18 ve üzerindeki banka faizleri dikkati çekiyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI