KRALLARIN SAVAŞI - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

2 Mart 2021 Salı

Ekonomiye hâkim olmak demek dünyayı yönetmekle eş anlamlıdır. Bunu yüzyıllar önce keşfeden ABD, çeşitli isimler adı altında örgütler “NATO, İMF, Dünya Bankası, OPEC, DTÖ, FAO, EİT, UNESCO, UNİCEF, FATE vb.”  topluluklar kurarak dünyaya hükmetmeyi başardı. Son yüzyıla girildiğinde Rusya silahlanarak, savaş gücünü arttırdı,  ÇİN ise ekonomide insan gücünü kullanarak ABD’ye rakip olmaya başladı. Bu bir nevi Kralların bölüşme, sahiplenme savaşıydı.

Artık ülkeler savaş yoluyla değil, ekonomik bağlamda sıkıştırılarak esir alınıyor. Bunun da en güzel örneği, en yakını 4 Mart 2021’de kapımızı çalacak olan OPEC olacak. Enerji, petrol fiyatlarında ve üretiminde söz sahibi 14 ülkenin toplantısı yapılacak. Artan dolar fiyatı karşısında birde petrol fiyatları artarsa yurt dışına giden döviz (açık) artacak. Artan maliyetlere birde petrol fiyatının artması eklenince enflasyonda yukarı doğru gidiyor. Bu büyümeyi zorlaştırıyor, iş yeri açılmıyor, işsizliğe neden oluyor. Geçen hafta ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinin artması ile borsada düşüşler yaşanırken, döviz yukarı gitti. Dövizin yukarı gitmesinde TCMB’nın zorunlu karşılıkları arttırması da elbette etkili oldu. Bu etkileme sonucunda enflasyonun 100 baz puan daha yukarı gideceği söyleniyor.

BORSA DÜŞÜŞ YAŞADI
Borsa ve kripto paralar düşüş yaşarken ben inatçıyım, bekleyeceğim dedin mi sana söyleyecek sözüm yok. Bazen neşe, bazen öfke, bazen hüzün, bazen kazanç, bazen zarar edeceksiniz. Birde covid-19 salgını moralleri bozuyor. İnsan doğası gereği hep iyisini ister. İstemekle olmuyor işte, karşılıklı istekler bazen çakışıyor. Yazar, Ece Temelkuran son kitabı “bu da geçer” de  “biraz talihsiz bir zamanda dünyaya geldik. Ömürlerimiz dünyanın tepetaklak olduğu, içinin dışına çıktığı zamana denk gelmesini yaşıyoruz.”diyor. Haklı… Bu arada önemli olan aşk ile yaşamak, en azından severek, insan olduğumuzu unutmadan yaşamalar diliyorum. 

Piyasaya bakacak olursak, konut sektöründe ibre az katlı butik binalara ve doğa ile iç içe yaşamak arzusuyla bahçeli villalara çevrildi. Bununda nedeni, pandemi döneminde çoklu ortamdan kaçmak, salgından uzaklaşmak, toplum sağlığını öne çıkaracak projelere dönmek oldu.  
Uçtan uca ağ bağlantısı ile işlem yapılan kripto paraların arkasında Merkez Bankalarının olmamasından dolayı hükümetler vatandaşlarını uyarıyor. Buna rağmen riski sevenler için ABD’de yatırım bankası Bank of New York Mellon’un kuracağı yeni bir birimle dijital paralara aracılık yapacağını duyurmasının ardından ilgi arttı. Avrupa’da da bazı bankaların bu işe göz kırptığı belirtiliyor.
Yazımı sonlarken 37.anma etkinliğine katıldığım sevgili şairimiz Hasan Hüseyin Korkmazgil’in  “Hor baktık mı karıncaya, kırdık mı kanadını serçenin. Vurduk mu karacanın yavrusunu, Ya nasıl kıyarız insana. Kör olasın demiyorum, kör olma da gör beni.” tekrarlıyorum. Haftaya görüşmek üzere sağlıklar diliyorum…Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI