KUYUMCULARIN DESTANI  - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

8 Eylül 2020 Salı

Adana bereketli topraklar üzerine kurulmuş bir kentimizdir. Kentin İpek yolu üzerinde kurulmuş olması, Anadolu’dan Trakya’ya, doğuda ise Çin’den orta Asya’ya uzanıyor olması medeniyetin, sanatın ve zanaatkârın yeşermesine neden olmuştu. Birbirine kur yapan iki yılanbaşın sembolü olan, Adana burması bilezik bu bölgenin zenginliğinin de simge oldu.

2010 yılında “ALTIN ADANA” dergisini hazırlarken kuyumcuları teker teker dolaştım. İçlerinde çok değerli zanaatkârlar vardı. Ancak makineleşme, gençleşen mesleği kolaycılığa yönlendirdi. Sanatçı maddi beklentiden uzakken, zanaatçı ise göz nuru alın teri ile yaptığı ürününü çoğaltır, bu eğitim ve ustalık isteyen ürününü doğal olarak satar ve para kazanır.

Bunların içinde Fuat Ali Bugay, Mustafa Yakar, Günay Özkurt, İrfan Cihanbeyli, Necati Coşar, Asım Geçioğlu, Mehmet İlk, Nuri Mayruk, Kazım Dönmez, Servet Balcı, Yusuf İncekelen, Nevzat Altınbüken, Adnan Mengi, A.Oğuz Altundöken, Orhan Öznergis, Süleyman Altuntaş, Niyazi Boğa, Salih Dağdemir, Özgen Altunören ve yeni nesilde Oğuz Başman, Ali Demirkıran, Rıdvan Söyler, Hasan Öz, Hasan Örgen, Süleyman ve Halil Üstüngör, Aşkın Ersan, Nihat Uskanbaş, Zahir Cız, Zeki Altunsoy, Hallacoğlu ve daha niceleri var.

O tarihte Adana’da bulunan valimiz İlhan Atış böyle bir eserin Adana tarihi için çok iyi olduğunu işaret ederken Başkan Oğuz Başman’da  fuarlarda dağıtımı yapılan dergi sayesinde tüm Türkiye’nin Adanalıya bakışının değiştiğini söylemişti. Güzel günleri bekleyen her meslek gibi kuyumcularımıza gerçekçi hedeflerin peşinde koşarken, uzun sağlıklı günlerde ayakta kalmalarını, yeni dergilerde buluşmayı diliyorum.

YAŞLILARA ÜZÜLDÜM

Mersin Yenişehir Alzheimer Derneği’nin yaşlı bakım merkezinde yaşayan 17 yaşlı vatandaş, coronavirüsü testleri pozitif çıkınca gece saatlerinde hastaneye kaldırıldı. Bir süre annemin de kaldığı yaşlı bakım merkezine gece yarısı ambulansların akın etmesi çevredeki vatandaşları ve hasta yakınlarını heyecanlandırdı. Zaten ileri yaşta ve sağlık sorunları olan hastaların bakımının daha titiz önlemler altında yapılması beklenirdi. Hastalığın içeri taşınmış olması herkesi üzerken beni iki kat üzdü. Yaşlılarımıza duacıyız, acil şifalar dileriz, geçmiş olsun…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI