Mevsim Sonbahar - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

9 Ekim 2020 Cuma

Güz gitti, sonbahar geldi. Leylekler göçtü, kırlangıçlar gitti. O koca çınar yapraklarını döktü. Yazı yaz gibi, güzü güz gibi yaşayamadan, işte geldi sonbahar. Biz hala döviz düşecek, altının fiyatı düşecek, işyerleri açılacak, işsizlik azalacak, sanayici üretimi arttıracak, dış borç kapanacak, pazarda fiyatlar düşecek, herkes ev sahibi olacak; vb. bekliyoruz.

Memleketin medyası düzey kaybettikçe insanlar bunaldı. Son beş yılda grafikler düşüş gösteriyor. Ekonomi de moral bozunca, neyse ki insanların karşısına Netflix çıktı. Hikâye dinlemekten sıkılan birçok kişi iktidardan da, muhalefetten de ümidini kestiğini söylediğini anketlerde dile getiriyor. Vatandaşın yüzde 20’si kararsız ya da başka çözüm bekleyen, güven duyacakları kişileri bekliyor.

Güven diyince, korona vakalarının sayısı, TUİK’in açıkladığı enflasyon verileri, öğrenim sisteminin 10 yıldır yazboz tahtası olması akla geliyor. Ekonomide her şey iyi denilip, ardından elektriğe, benzine zam yapılması insanların beklentilerini sarsıyor. 

Türkiye tarihinde “döviz ve altın” ilk kez bu denli yükseldi. Dolar 7,9243 TL, Euro9,3248TL, altının gramı 481,6780 TL’yi gördü. Bunların yükselmesinin suçunu tamamen korona virüsüne bağlamak saçmalık olur! TÜİK’in bugün açıkladığı finansal yatırım araçları getiri oranı raporuna göre Eylül ayında aylık bazda en çok kazandıran yatırım aracı yüzde 2, 53 ile dolar oldu. Yıllık bazda Euro yüzde 26,48, dolar yüzde 18,08 kazandırırken; ltın ise yüzde 51,05 ile en çok kazandıran yatırım aracı oldu. BİST 100’ün kaybı ise yıllık bazda yüzde 2,55 oldu.İsviçre bankası krizden bazı fırsatçıların 10.2 trilyon kazandığın açıkladı. Korona yüzünden milyonlarca kişinin işi bozulurken demek ki birileri zenginlilerine zenginlik kattı. Milyarder sayısı artarken, karşısında milyonlarca insan fakirleşti. 

Bugün taşıma sektörü sıkıntılı, eğitim hala karışık. Turizm tökezledi. Ben dahi çok güvenilen bir firmadan aldığım turun iptal edilmesi nedeniyle paramın iade edilmesini bekleyen binlerce kişiden biriyim. Tura tur paranız yanmadı, sıraya koyduk en erken 2,5 aydan sonra geri ödemeler yapılacak diyor. Bu durumda tur şirketlerine insanlar nasıl güvenecek.

Evet, başta mevsim sonbahar demiştik. Yazımı umutlarımızı kaybetmemek üzerine kurulu bir sonbahar şiiri ile noktalıyoruz.

Yıkanmış güvercinler

Ve çok uzakta bir tren sesi

Her zaman yeniden başlamak duygusu

Doğuyor içimde

Her uyanışımda

Düşmanlarımı bağışlıyorum

Daha çok seviyorum dostlarımı

Her uyanışımda

Eylül sabahının serinliğini

Yaprakların serinliğini

Yüreğime dolduruyorum

Ataol Behramoğlu

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI