Müşterinin aklına girin - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

3 Eylül 2019 Salı

Türkiye piyasasında olumsuzluklar devam ediyor. Kriz sürüyor. Sanayide daralma sürüyor. Hane halkı daha az harcıyor. Enerjiye yüzde 15-20 zamlandı. Bu piyasaya yansıyacak. Bunları aşmanın bir ve en önemli yolu yurt dışına ihracat yapmaktır. Yani satış, satış, satış yapmak. Öyle ise bu haftada, Graham Jones’in satış kitabından söz edeceğiz.

Hiç kuşkusuz, her işin temelini satış oluşturur. Sadece üretmek tek başına yeterli değil. Ürettiğini satmak, satışı tamamlamak için bedelini almış olmak gerekir. Türkiye'nin bugün reçetesi, önce üretimi arttırmak, işsizliği azaltmaktır. Tabana yayarak ihracat yapmaktır.

Bugün aradığımız her ürünü bulmak kolaylaştı. Fiyat ve kalite ekseninde satmak, son tüketiciye ulaştırmak marifet oldu. Bu durumda esas olan rekabet. Her geçen gün daha bilinçli hale gelen, daha çok araştıran müşteri kitlesini ikna ederek satmak için onun beynine girmemiz gerekiyor.

Aktif satıştan çıkmış biri olarak,  halen daha okuyor, kendimi geliştiriyorum. Bilinmez kıyıda köşede kalmış kişilere ulaşmaya çalışmak, sonuç almak, zevkli bir eylemdir. Aynı zamanda satış yapmak bir kültürdür. Unutmayın, ürününü satmayan işletme kapısına kilit vurmaya mahkûmdur. Satışçıya cesaretlendirin. İyi odaklanmak, müşterinin aklında kalmak, müşterinin aklına girmek. Bazı insanlar bunu başarabilir. Özgüvenli olmak, beyninizdeki nötronları iyi hazırlamak gerekir.  Eğer bir satışçı bir müşterisi için “ ben zaten onun bunu almayacağını biliyordum” diyorsa o satışçı hazır değil demektir. Dokunduğunuz insanlara, sunduğunuz ürünü hissettirin, onu yaşatın. Sattığınız ürüne ortak olduğunuzu çok beğendiğinizi, vücut dilinizle hissettirmelisiniz. Bu bilinçaltı oluşturur. Ürünü içten anlatırsanız müşteri bunu hisseder, tereddütte kalırsanız bu iş olmadı demektir. Tutum, davranış, ürünle ilgili her doğru söz satış getirir. Müşteriye ürünü gerçekten severek sattığınızı gösterecek çift yönlü bir iletişim kurduğunuzda satış olasılığı artar. Kısaca müşteri satış yapan kişinin davranışlarından etkilenir. Öyleyse müşteriyi etkileyin, beynine girin, iz bırakın…

Türkiye piyasalarına bakacak olursak, karışık seyir sürüyor. Bölgemizde süren savaş. ABD ve ÇİN arasındaki kriz. İç piyasada daralma, bir miktar daha işten çıkarmalara ya da iş yerlerin kapanmasına neden olabilir. Bankalara yapılan mevduat faizlerini düşürün telkini “serbest piyasa” ile çelişiyor. Mevduat faizleri yüzde 18-19’larda tutulmaya çalışıyor. Oysa enflasyon yüzde 20’nin üzerinde sürüyor. TCMB ise (%2-4 beklenti) faiz düşürmeye hazırlanıyor. Bu dövizi kıpırdatmaya yol açabilir. Bir diğer taraftan okullar açılırken zamlar gelmeye devam ediyor.  Bazı bankaların bireysel kredilerle can suyu olduğu inşaat sektöründe yatırımlar yine durağan göstergede seyrediyor. Kafalar yine karışık, haftaya daha güzel günlerde görüşmek dileğiyle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI