Nasıl büyüyeceğiz? - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

10 Ekim 2019 Perşembe

Yeni yatırım, “yeni sermaye” gelmeden iş yerleri açmak mümkün mü? Bu iş yerlerini, acar istihdamı sağlarsak büyürüz. Ya da borç para alır cari açığı ve enflasyonu yükseltirsek. Bu işin bilenleri de, kitapları da bize böyle öğretti. Ya bizim bilmediğimiz bir şey var ağzında söylemiyor, ya da biraz hayal kuruyor.
ABD ile süren Suriye'nin güvenli bölge pazarlığı, Çin piyasalarının kapalı olmasına rağmen dövizin kıpırdaması. Ve iç piyasada hafta sonları artık zamların devam edeceği sinyali veriliyor olması bir talihsizlik. Bu zamlarla bu hafta sonu yurt içinde, yol, köprü, tren ve posta ücretleri yüzde 20 fiyatlandı. Henüz zamlı elektrik faturaları gelmedi. Bu aydan itibaren havalar serinliyor, ya klima yakacaksın, ya da gaz. Var mı başka çaresi? Cepteki para eriyor. Yağmur indimi gıdalar ister istemez fiyatlanacak, öyleyse önlem alalım.
Yerel yönetimlerin bazıları da çıkmış, yüksek bütçeli sanatçılarla zaman geçiriyor. Oysa kooperatifçilikten bahsediyorlardı. Halkın daha çok işine yarayacak işlere “ucuz gıda-ucuz tarım-giyim-yakacak” öncelik etseler daha hoş olmaz mı?

AVM’lerde peş peşe mağazalar kapanıyor. Kocaman bir kitap, kültür evi kiraların yüksekliğinden yer değiştirdi. Mersin’de 6 bilemedim 7 tanesi reklam tabelası ile kapatılmış. Caddelerde devren yazıları büyük harflerle göze batıyor.

TÜİK hesabını yaparken anlaşılan o ki en ucuz markaları ve ürünleri seçmiş olmalı ki, aylık enflasyon (%9) tek hane diye yüreklere su serpildi. İnşallah doğrudur.
Otomobillerde krediler düşürüldü, çok güzel. Geçen Aya göre fiyatlar yükseldi. Neden?  Banka komisyonları fiyata eklenince sadece soranların sayısı arttı. Otomobil almaya niyeti olan varsa, hurda indirimden faydalanıp alan için, faiz oranının düşüklüğü elbette fırsattır. Sonuç olarak halkın alım gücü düşüyor. Şimdi birde yıllardır çalışıp kıdem tazminatı hak edenlerin bunu nakit olarak değil de, kıdem tazminatı fonu şeklinde sisteminin hayata geçirileceği, ayrıca emekli olacaklara erken olana daha az ücret, daha geç olana daha fazla ücret teklifi üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Bunlarda yetmiyor daha fazla gider var, daha çok vergi toplamak gerekiyor. Yeni arayışlar televizyonun açık oturumlarında söylenerek, vatandaşlar alıştırılıyor.
Piyasalara bakacak olursak, aklın üstünlüğü kazanır da, bölgede her tarafın yararına bir anlaşma sağlanırsa azda olsa durağan durumdan çıkılabilir. Bir savaş senaryosu hem insanları, hem de ekonomik piyasayı alt üst edeceğe, doların ve altının yükseleceğini gösterir. Tabi ki bunun sonuçlarını iyi hesaplamak lazım. Haftaya görüşmek umuduyla…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI