NEDEN BANKACI OLDUM? - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

30 Nisan 2021 Cuma

Çocukluğum Trabzon’un şarkılarda adı geçen Arafilboyu mahallesinde misket oynamakla geçti.  Biraz büyüdüğümüzde meşin yuvarlağı tanıdık. Trabzonspor’un şampiyonluk yıllarında çocuktum.  İstanbul saltanatını yenen bir Anadolu kulübünün taraftarı olmaktan gurur duyuyordum. Bir güzel sevdaydı bizim dürüstlüğümüz.

Karşılaşmalarımızda şike yoktu, Alikemal’i, Necmi’yi, Hüseyin’i tanıdım. Kaptan Cemil ile gazetecilik yıllarımda röportaj yaparken nasıl onurlu biri olduğunu, terlemesinden, sıkılmasından anladım. Çok erdemli insanlardı. Hele Bekir Barçın’ın esprileri bizi gülmekten dört köşe ederdi. Halk evinde müzikler dinlerken, erdemli yaşamanın ne olduğunu öğrenmiştim. 

Hayat hem güzel, hem de zordu. Köy Enstitüsünün kurucularından olan dedem İlhami Cinemre Ankara’da bir dönem Türkiye’nin gidişine imza atan ünlü siyaset adamı ve Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ile komşuydu. Güniz sokaktan yolladığı mektup elime geçtiğinde, bir bankanın elaman alım ilanına ulaştım. Mektuptaki notta, gazeteciye kız vermezler. Ne yediği, ne yattığı yeri bellidir. Gecesi gündüzü yoktur. Senin ise sıcak bir yuvan olsun. Bu imtihana gir, başaracaksın yazıyordu. Karadeniz Gazetesi’nde çalışırken, bankanın imtihanını kazandım. Ankara’ya mülakata gittim. Bölge Müdürü “para nedir, banka ne iş yapar “dedi bana. Bende emekçi bakış acımla “Para emeğin karşılığıdır. Asıl önemli olan, emektir. “ demiştim. Bankanın imtihanlarını vermiştim, yazı bana ulaştı, yılbaşında işe başladım.

Hiç unutmam gazetenin Yazı İşleri Müdürü Musa Alioğlu “Sayım kardeş bende babamdan takviye para almazsam geçinemem. Sen bankaya başla, yine bize de yazılar yaz, yardım et”  . Yazma bir hastalıkmış, yıllarca yazdım. Musa Alioğlu’nun köşesinin başlığı vardı. “Yaza yaza”, sanki yaza yaza Türkiye’yi, haksızlıkları biz düzeltecekmiş gibi yıllarca Karadeniz Gazetesi’nde, Kocaeli Gazetesi’nde, Hürriyet Gazetesi’nde yılmadan yazdık.  Uzun uzun anlatılmaz, tek bildiğim aşkımdı yazmak.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI