ÖNLEM ALIN ! - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

8 Nisan 2020 Çarşamba

Dünya ülkeleri ekonomik önlemler alma yarışına geçti.  Korona virüsü kaynaklı ekonomik hasar henüz yeni yüzünü göstermeye başladı. Bu durum birkaç ay sürerse, küçülmenin yanında batmalarda baş gösterebilir.

 Tarihte devletlere bakacak olursak, değişerek bu günlere gelmişlerdir.  Bu gün bu değişimin hızına ayak uydurulamadığı için yetersiz kalınmış, korana virüs can almaya başlamıştır. Karşılaşılan bu yeni duruma hep beraber ayak uydurmalıyız.

Esas sorun bu salgının ne zaman biteceğinin bilinmemesidir.  Oysa finansal çevreler belirsizliği sevmez.  Bu süreçte milli gelir düşer, kapıya dayanan 172 milyar dolar borç ödenmesi olumsuzluk yaratırsa, işsizlik artar. Devletin yeni sorunla baş etmesi için kapasitesini arttırması, hukuk ve kurallara uyması gerekir. İnsan yaşamını sağlayacak otorite, ekonomiyi iyi yürütmelidir.  

Evde kal mantığıyla, düşürülen üretim, kapanan iş yerleri bir iki ay elemanı destekleyebilir. Maaşlar kesilmeye başladığında bireyler ve şirketler borçlanmak zorunda kalacak, borç ödenmediğinde de istenmeyen sonuçlar görülebilecektir. Büyük bir daralma ile karşılaşabiliriz. Bunun neticesinde çalışamaz durumda olan yüzde 30’luk kesim oluşur.

Bu oran zamanla daha da artabilir. Bu firmaların yüzde 5’nin kapanması demektir. Daha şimdiden kısa çalışma ödeneğine başvurular başlamış, 20’ye yakın devasa firma 50 bin kişi için müracaat etmiştir. Buraya müracaat eden firmalar titizlikle incelenmeli, gerçek anlamda ihtiyacı olan, içi boşaltılmayan firmalara destek verilmelidir.
Tüm dünya ülkeleri ekonomilerini ayakta tutabilmek için vatandaşına para vermek zorundadır. Çalışmayan kesimin çoğalması canlılığı yok eder, vatandaşı yaşatmak için 3 şık görünüyor.

1-Dış ülkelerden, IMF’den borç almak, 
2-Para basmak (enflasyonu aşırı para bolluğu getirir)
3-İç borçlanma ( Tahvil çıkarmak, Haydi Türkiye gibi, Biz bize yeteriz vb.) Dayanışma yaparak, fiyatları kontrol etmek.
Türkiye için kısa sürede sağlık sektörünün kapasitesinin arttırılması en büyük önlem olacaktır. Bu alana yapılacak yatırım diğer sektördeki olumsuzluğu bir nebze olsa dengeler. 
Para piyasalarına bakacak olursak, borsadaki olumsuzluk devam etmekte olup,  altının onsu 1600 doların üzerinde yavaşta olsa yol almaya gayret ederken, dövizin yükselmesi bulanık ortamda normal sayılacaktır. Hepinize sağlıklı günler…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI