Otomobil uçar gider mi? - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

30 Eylül 2019 Pazartesi

Türkiye’de daralan sektörlerin başında gelen ve ikinci çeyrekte dip yapan otomobil satışlarını canlandırmak için, bankalar firmalarla anlaşma yaparak tüketici faizlerini düşürdü.
 Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bireysel ve kurumsal müşterilerine yönelik yerli üretimi desteklemek amacıyla, Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirliği gerçekleştirerek taşıt kredisi kampanyasına gitti. Üç banka, 01 Ekim-31 Aralık tarihinde yapılacak kampanya ile binek ve ticari araçlarının alımlarında 0.49 ila 0.69 oranında aylık faiz uygulanacak. Hazırlanan paketler doğrultusunda, fiyatı 50 bin ila 120 bin arasında bulunan sıfır kilometre binek araçlarda 18-36 ay vade için aylık faiz oranı yüzde 0.49-0.69 bandında uygulanacak. Fiyatı 72 bin ila 120 bin arasında değişen sıfır kilometre ticari araçlarda ise 30-60 ay vadeli kredi; aylık yüzde 0.49-0.69 faiz oranı ile kullanılabilecek. Otomobilciler sevindi.
Peki, anlaşmalı kredi sistemi nasıl çalışıyor?

Bunu bilmeyenler tüketiciler çok sevinebilir. Sistem banka ve otomobil firması arasında yapılan protokol gereği müşteriden alınan meblağın bir kısmını komisyon adı altında bankaya geri veriyor. Bir kısmını tüketiciden karşılayan banka, bir kısmını da otomobil firmasından alıyor. Böylece banka zarar etmiyor. Banka biriken mevduatlarını tüketici kredisi olarak satıyor. Çapraz satış yaparak vatandaşı hayat sigortası yapıyor. Ve kasko zorunlu diyerek araca kasko yapıyor. Bankada hesap açıyor. Kredi kartı veriyor. Böylece diğer ürünlerden kazanıyor.
Otomotiv endüstrisine de olumlu katkı yaratacak, dövize endeksli yüksek olan fiyatlardan dolayı durma noktasına gelen otomobil piyasası hareketlenecek. 
Devlette vergi gelirlerini arttıracak.

Akıllı tüketici otomotiv firmasına gidip, bana iskonto yapın nakit alıyım dediğinde “telefon kampanyalarında görüldüğü gibi “ olmaz banka ile anlaştık kredi kullanın denilebilir. Tüketici için iyi tarafı hurda indirimi 10 bin lira. Eski aracını hurdaya saydırabilen için iyi bir fırsat. Hele de yeni bir araca ihtiyacı varsa.
Sistem çalışır mı?

Bekleyelim görelim derim.

Satıcılarımıza gelirsek, farkındalık yaratmalıdır. Birincisi müşteriyle sohbet ederken dinlemeli. İkincisi konuya odaklanmalı. Üçüncüsü odaklandığı konu hakkında uygun hareket ederken, güzel sözler söylemeli. Satış sorumluları satın alma sürecinin hangi aşamasında olduğunun farkında olmalı. Görüşmeye hakim olmalı, müşterinin söylediklerini etkin biçimde dinlemeli, davranışlarını tamamen yardım severliğe çevirmeli, nazik olmalı. Hiçbir şeyin dikkatini dağıtmamasına özen göstermeli. Sadece müşteriye odaklan ve başka bir şey düşünme. Bunu yapanların başarılı olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Sadece müşteriye yoğunlaş, başka bir şey düşünme.
Bu hafta sizi arayan otomobil firmaları olabilir. İyi düşünüp karar verme zamanı.

Diğer taraftan piyasalar bakacak olursak, yurt içinde parayı çevirmek kısa vadede başarı “can suyu” gözükse de enflasyon yaratır. Oysa tüketmek değil tasarruf amaç olmalıydı. Ekonominin, iç piyasaya satıştan çok,  yurt dışı bacağı çalışmalı ki ulusal kalkınmaya faydası daha çok olsun. Döviz piyasası yatay seyrederken, altında her savaş kelimesi ile hareketlenip, yukarıya doğru gidecek bir istatistik gözlemleniyor. Depremsiz, sağlıklı, mutlu, kazançlı güzel günlerle haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI