OYUN DEĞİŞTİ - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

30 Aralık 2020 Çarşamba

TCMB almış olduğu faiz arttırma kararından sonra enflasyonun üzerinde getiri sağlayan Türk Lirası mevduat faizlerine yönelme oldu. Bugün ek puan faizleri ile piyasada yüzde 19 hatta üzerinde faizlerin verildiği söyleniyor. Bu enflasyonun dizginlemek için piyasayı sıkmak, döviz kurunun yukarıya gitmemesi için alınmış bir karardır. 
Döviz kuru beklenen tepkiyi vermeye başladı, kur düştükçe ons altın teğet gitse de Türk lirası değeri fiyat anlamında değer kaybetti. Ancak tek başına faizin artması yetmez. Dış borcu çok olan ülkemizde, fiyat artışları ve enflasyon, düşürülen veya ötelenen vergi gelirleri ile bozulan işsizlik durumu ekonomiyi zorluyor. Üretimin düşmesi, turizm gelirlerinin dip yapması ile birçok sektörün covid-19 nedeni ile kapanması, inşaat sektörünün durağanda olması 2021 yılının zor geçeceğini gösteriyor. Bu kalıcı bir durum değildir. 2021 ilk ayında kalıcı çözümler gelmez ise piyasada görülen bu düzelme tekrar tersine dönebilir. Eğer ki seslendirilen demokrasi açılımı, kurumların özgürlüğü ve dokunulmazlığı için adımlar atılır; Yabancı ülkelerde buna güven duyar, dışarıdan kaynak (sermaye) akımı olursa, düzelme sürer. Yabancılar sürekli kanunlar ile oynanmasından, ekonomik piyasaya sürekli müdahale edilmesinden hoşnut değiller. Ekonominin bağımsız olmasından yanalar. Bir gecede çıkacak kanunlardan yana değiller. Uzun vadede piyasayı analiz etmekten yana düşünen bu sermaye gurupları elbette ülkemize kazanmak için geliyorlar. Ülkemize gelen bu yabancılar için ilk başta paralarının güvenliği önemlidir. Eğer güven olursa, geleceklerdir. Biz bu durumda oyunun kurallarının değişeceğine inanıyoruz. 

ASGARİ ÜCRET YETERLİ Mİ?

Bütün insanlara daha iyi koşullarda yaşamak ister. Devlet babada insanını daha iyi yaşatmayı isterdi.  Son ekonomik piyasa koşullarında asgari ücretin yüzde 21.56 zam yapılması ile 2.825 TL. ’ye çıkması bu ücrete tabi olanlar için hiç hoş gözükmüyor. Daha güçlü ekonomik söylemler hep söylemde kalırken, fiyat artışları durdurulamadı. Bu ücreti aldığı için mutlu olduğunu söyleyecek insanların çıkacağını düşünemiyorum. Ancak işsizlikten daha iyidir diyen bir vatandaş için bu alın terinin karşılığı olmasa gerek. Bir asgari ücretli insanın hem kira ödemesi hem aile geçindirmesi mucizelere gebedir. En düşük ev kirası 800 Türk lirasıdır. Bunun elektrik, su ve gaz gideri ile 1.300 Türk lirasının bulduğunu düşünün. Bu her ay ki sabit giderdir. Bugün bir litre sütün 8 Türk lirası, domatesin 8 Türk Lirası, tereyağın kilosunun 70 Türk lirası, portakalın 7 Türk lirası olduğu, bir ayakkabının ortalama 100 Türk lirası, bir kazağın 50 Türk lirası, bir pantolonun 100 Türk lirası olduğu ülkede geçinmek, yamalı kazak, yamalı pantolon giymekle eş anlamlıdır. 
Yukarıda da bahsettiğim ekonomik tablonun çıkmazda olması neticesinde kemer sıkacak olan yine nüfusun büyük bölümü olacaktır.  Yeni yılın halkımıza mutluluk getirmesi dileğiyle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI