P A N İ K ! - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

10 Mart 2020 Salı

Bütün Dünyada panik sürüyor. Türkiye ise Hem Korona virüsünden hem de Suriye meselesinden dolayı daha fazla etkileniyor.  ABD endeksleri, FED’in ani ve beklenmeyen faiz indirmesine rağmen düşüyor. Bunu diğer ülkelerinde takip etmesini beklemek hayalcilik olmaz. Bu petrol fiyatlarını da düşürüyor. Tek güvenli liman altın görülüyor. 

Geçen yıl Çin'de ortaya çıkan ve bu yıl hızla dünyaya yayılan virüs şimdiye kadar 3,900'den fazla can aldı. ABD'de Çin ve İtalya'da olduğu gibi toplu bir karantina uygulamasının çok olası olmadığını ancak her ihtimalin değerlendirileceğini ve yetkililerin insanları kalabalık ortamlardan uzak tutmak için gerekli adımları atmayı değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi. Seyahat şirketleri rezervasyonları iptal ediliyor. Şirketler geleceği göremiyor, panik devam ediyor. Bu yıl yaklaşan turizm sezonun olumsuz geçeceğinin sinyallerini veriyor. Havacılık sektörü çok olumsuz etkilendi, etkileniyor.

Ekonomik ve siyasi istikrarsızlığın giderek arttığı, halkın her gün ağırlaşan koşullarda yoksullaştığı günlerden geçiyoruz.  İnsanların can ve sağlık endişeleriyle paniklemesi bütün sektörler geriletti. Türkiye’de henüz ölüm vakası görülmemesi başarıdır. Ancak ihracat bacağında bu bizi de etkileyecek. Faiz indirimleri, ucuz parayı piyasaya sürmek de çare olmadı. Yatırımcıya tavsiye, mevcut durumu korumalarıdır. FED’in faizi düşürmesi doları yatay gitmeye zorladı. Mevduat faizleri de düşük. Bankalar faiz indiriminden dolayı karlarını yükseltti. Pazarda ihracat azaldığı için bir ucuzluk gözleniyor.

Bu panik ortamının sonunda işsizliğin daha da artacağı ön görülüyor. Tek yükselecek iş kolu sağlık sektörü olacak. Bu her zaman sağlık sektörünün ne kadar değerli olduğunu gözler önüne koydu. Finansal piyasalarda tedbirli olarak yol almak, yatırımı çeşitli enstrümanlara yaymak en doğrusu olacaktır. Haftaya görüşmek üzere…
Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI