PARA BİLİNCİ - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

10 Haziran 2019 Pazartesi

 Dünya piyasaları her geçen gün daralıyor. Artık sermaye eskisi gibi gelişmekte olan ülkelere gelmiyor. Bunun birçok nedeni var. Bize gelmemesinin en belirgin nedeni ise güven. Yeni fabrikalar açılamıyor, nüfus her geçen gün artıyor, iş bulmak para kazanmak zorlaşıyor.  Para kazanmak için neler yapmalıyız, bu zorlukları aşmanın yolları nelerdir?

İnsan beyni heyecan ve duyguyla karışık düşünceler ile çalışır. Arzu ettiğiniz yaşam tarzını belirleyin. Düşüncelerinizi kazanmak adına yoğunlaştırın. Bilinçaltını buna inandırın. Satış görevlisi olup satmayı, daha çok satmayı düşünün. Planı yapın ve uygulayın. Mutluluk zenginlik daha iyi bir yaşam ve sağlık üzerine yoğunlaşın. Öğrendiğiniz bilgileri paraya çevirin. Bugün dünya yüzünde milyonlarca profesör var. Elbette Türkiye’de de binlerce profesör mevcut. Bunların büyük bir bölümü bilgiyle donanımlı kişiler. Ama çoğu para ile ilgilenmezler, onların hedefi bilgidir. Çok azı bilgiyi paraya dönüştürür. Oysa bilgi potansiyel güçtür, iyi yönetilirse hedefe ulaşır. Bugün bu kadar çok insanın okulları bitirip işe girmesi mucize ister. Öyle ise daha iyi eğitim, ya da fark yaratmalıyız. Bilgiyi sahada iyi kullanmalıyız, bunun içinde iyi donanımlı, farklı olmalıyız..

Türkiye koşullarına gelirsek, daralan piyasada üretim iç piyasada tüketilemediği için düşüyor. İthalat yavaşladı, daha da yavaşlayacak ki hükümet cari açığı düşürdüm demeyi hedefliyor. Fabrikaların üretimin hedefi dış piyasa olmalı. Yoksa fabrikalar durağan dönemde işçi çıkarmaya devam edecek. Burada yönetenlerin demokratik ülkelerde olduğu gibi işçileri bir süreliğine izine çıkarma seçeneğini kullanabilirler. İnşaat sektörü yanlış politikalardan dolayı durdu. İstanbul’da yapılan toplantıda 10 binden fazla dairenin satış direktörlüğünü yapan bugün ofisinde görüştüğümüz Soner Keleş “ Yurt dışına yöneldik. Başta Araplar olmak üzere Almanlara gayrimenkul satışı için uğraşıyoruz. “ diyor. Bu arada benzer firmaların birleşmesi de söz konusu olabilir. Bu zengin güvenli bir düşünce imajı yaratır. Tek elden yönetilmesi birleşen firmalara olumlu bakış yaratabilir. Böylece güçlü firma, dünya yüzünde daha iyi iş görebilir. 

Son ayın enflasyonu yine yukarıya doğru bir ivme gösterdi. Daha henüz kriz bitmedi. İstanbul seçimi bazı taşların yerine oturmasını sağlayacak olsa da, güven sorunu aşılmadan, yabancıların Türkiye’ye gelip yatırım yapmadan büyük sorun aşılmaz gibi gözüküyor. Dünya bankası faizler ile oynamaz ise Türkiye’de, bu ortamda nakitte kalmak, bankalarla çalışmak cazip gibi duruyor.  Merkez bankasının da faizle bu dönemde oynayacağını sanmıyorum. Haftaya görüşmek üzere…

          


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI