PARADA İYİMSERLİK - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

19 Kasım 2020 Perşembe

TCMB’nın beklenen faiz kararı açıklandı. TCMB, politika faizi olarak kullandığı haftalık repo faizini 475 bp artırarak yüzde 10,25’ten yüzde 15 çıkardı. Bu yüzde 4.75 faizler arttırdı demektir.  Piyasalar bunu nasıl karşılayacak?  Dün karar öncesi 7.700 TL oturan dolar ve 9.100 TL oturan Euro ile 460 TL düşen gram altının bu karardan sonra ne yöne hareket edeceği bugün daha iyi netleşecek. Bu karar beklentileri  “orta yola yönelik bir karar” olarak karşıladı. Sadeleşme ile ve genç likidite, gecelik bankalar arası faizi de baskılanırsa parasal sıkılılık getirir. Farklılık ortaya çıkabilir. Bu da dövizin gerilemesine yol açabilir. Enflasyon düşüş eğilimine girebilir. TCMB mesajı bu yöndedir. Ancak sadeleşme ve tedbirlerin tamamına uyulması gerekecektir.

Dünya genelinde ekonomik piyasaya bakacak olursak; her ülke kendi ekonomisini diğer ülkelerin sömürüsüne karşı korumaya çalışır. Bugün tekelleşmeye karşı çıkanların tezi böyledir. ABD, ÇİN’ e gümrük vergisi oranlarını arttıracağını söyleyerek kendi iç piyasasını korumaya almak istemiştir. Covid-19 olayını dünya devleri kendi lehlerine çevirmenin peşindeler. Bunlara son örnek Amazon adlı firmanın dijital ortamı “internet” kullanarak ilaç satmaya başlayacağını duyurması oldu.  Bugün hala ekonomik anlamda paylaşım savaşı sürmektedir.  Siz ülkenizi gümrük vergilerini arttırarak korumaya kalktığınızda bu defa tekelleşmiş sermaye ülkenize geliyor. Yerli işbirlikçileri buluyor. Bu az gelişmiş ülkeler için “alkış”  başarı gibi gösteriliyor.

Oysa acenteler, şubeler, anonim şirketler vb. aracı kuruluşlar ile ülkemize gelip fabrika açan diğer ülkeler burada hem hâkimiyeti sağlıyor, hem ucuz işçilikten faydalanarak daha çok kar elde ederken, yerli malların, yerli üretimin önünü kesiyor.  Ve gümrük vergisinden kurtulmuş oluyor. Bunu daha çok ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, kısmen Rusya ve Japonya yapıyor. Daha çok güzel günler görmek için yerli malları kullanmanın, yerli sermayeyi kalkındırmanın faydalı olacağını düşünüyor. Elbette eşit koşullarda değiş tokuşun yapılması gerektiğine inanıyorum. 
Her şeyin daha güzel olması umuduyla; yeni haftada görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI