PARANIN YÖNÜ - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

11 Haziran 2021 Cuma

Türkiye’de en çok üretilen, herkesin bildiği gibi yeni sorunlardır. Yıllardır, biri bitmeden diğer sorun başlıyor. Keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok sorun varken, insanlara “her zaman yanınızda olacağız, sizin yanınızdayız.” demek uyuyun demektir.

ABD’nin Rusya’dan alınan S400 füze savunma sistemi alınması ile yaşanan gerginlik, dış borç, enflasyon, işsizlik, Covid-19, Vergi politikaları, piyasayı saran “reis/mafya”, doğru/yanlış tartışmaları sürerken birde Marmara Denizinin kirlenmesi çıktı.  Şaşkınlık devam ediyor. Yabancı güven duymadığı için gelmiyor. Bankaların takipteki kredilerinin bacağı her gün büyüyor. Bu bir nevi borç batağına dönüyor. Bunun karşısında devletin bazı organları teşvik veriyor.  14 Haziran Pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Biden görüşmesinin yansıması bazı taşları yerine oturtacak. Beklenti bu yönde devam ediyor.

PARAMI NE YAPMALIYIM ?
Enflasyon karşısında eriyen Türk lirasının alım gücü karşısında bugün “ne alırsanız kardır” Kredi faizleri çok yüksek. Bu koşullarda faizlerin indirilmesi çok zor görünüyor. Faiz inerse döviz yükselir. Gelecekte her şey değerlenecek. Gayrimenkul, araba, arsa, döviz madenler ve emtia… Nakit ile hemen likidite olacak ürünlerden alın. Egzotik özelliklere sahip ürünlerden kaçının. Nakit dağılımınızın yüzde 30 seviyesinde kalmaya özen gösterin. Diğer kalan nakdinizi uzun vadeli yatırımlara bağlana bilir. Fiziksel altın her zaman bozulabilecek üründür. Dalgalanmalardan, kötü gidişten, geri dönüşü olmayan yoldan, çöküşten zarar görmemek için hazırda alıcısı bulunan ürünleri tercih ediniz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI