PETROL SAVAŞLARI - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

18 Eylül 2019 Çarşamba

 Eskiler bilir, 1980 yıllarda Türkiye’nin starı Ajda Pekkan’ın dillerden düşmeyen bir şarkısı vardı. Aman petrol canım petrol, Artık sana sana muhtacım petrol, elinde petrol, sonunda petrol, Artık dizginlerim senin elinde petrol. Bugün ekonomik savaşların sebebi oldun petrol…!
Yarın Amerika Merkez Bankasının toplantısı var, faiz düşürecek. Bu olumlu bir hamle olsa da, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırı enerji fiyatlarının yükselmesine yol açtı.
Türkiye’yi etkiler mi? 
Bu kaçınılmaz. Aylardır düşmekte olan dış açığa yük getirir. Petrolün varil fiyatları yükselebilir. Bu dengeleri bozarsa, dövizde yükselebilir. 
Türkiye’de faizlerin düşmesi devam ederken, enflasyonda beklenen düşüş sağlanamaz ise o zaman kur yine yükselir. Daralmakta olan sanayide işsizlik büyümesi devam ediyor. Gençler iş bulamaz, hatta işten çıkarmalar devam ederse TL değer kaybeder, güvenli liman olan altın yükselir.  Artan fiyatlar karşısında istediği maaş zamlarını alamayan çalışanların alım gücü azaldığından ekonomi küçülür. Kapanan fabrikaları mumla arar olduk. Piyasaları tedirgin eden savaş durulmaz ise bazı ülkelerin kazanmasına, bazılarının ekonomisinin daha derin yaralar almasına yol acar. Borsaya ise yeni para girişleri durur. Bu durum sürerse diğer sektörleri de elbette etkiler. Artan nüfus karşısında yeni istihdamların sağlanması, ihracatın artması gerekir. Bu durumdan kurtulmak için odaklanmamız gereken taraf yine iş, üretim ve satış olmalıdır.
Yeni anlayışla müşteri destekleme kültürü yayılmalı, değerli olan bilgi paylaşımına yönelmeliyiz. Hem müşteriye yeni bilgiler vermek, hem de müşteriden bilgi almak,  bir nevi “iş ortağı olmak” gibi düşünerek hareket etmek gerekebilir. Bu sohbetler, bağlantılar satışçılar için çok işe yarar. Mevcut müşterilerle yapılan sohbet bağlantıları, yeni müşteriler yaratmanın da yolu olabilir. Ne kadar çok kişiyle bağlantı kurarsanız, o kadar çok satış yaparsınız. Ön bilgilenme ile yapılan görüşmeler sonucunda, yapılan istatistikler 100 kişiden 40 kişinin olumlu netice alındığı gösteriyor. O bilgilendirme ve referanslar doğrultusunda randevular hedef kitleye; gerçek ihtiyacı olan alıcıya dönüşebiliyor. Bu başarıyı getirir.
Merkez bankası faiz köpüğünü bitirdi. Bankalar piyasalar canlanır umuduyla bireysel faizleri düşürdüler. Güven, olumlu hava beklentisi sürüyor. Diğer tarafta ise işsizlik verisi çok yükseldi. Genç işsizlik zirve yaptı, önlemi yakın zamanda alınmaz ise tüketim daha çok zayıflar. Bu da yıl sonuna doğru, ya da yeni yılda işimizin zor olacağının göstergesi olacaktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI