RİSK FIRSATTIR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

16 Haziran 2021 Çarşamba

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı NATO zirvesinde ABD Başkanı Jeo Biden ile görüştü. İki liderde görüşmeden sonra “son derece faydalı”  açıklaması yaptı. 
Güvenlik anlamında söylem doğru olsa da,  ekonomik anlam da bir karşılığı yok bu söylemin. İstenilen seviyede yarar getirmeyeceği ve beklentilere olumlu bir yansıma olmayacağı anlaşıldı. Bir gün sonra döviz ve altın yükseldi. 

Jeo Biden için Güvenlik ve Ticaret savaşları ön plandaydı. ÇİN’i durdurmanın her şey olduğunu vurguladı.  Dünya için ise Covid-19’un etkisinin azalmasını, güzel bir gelişme saydı. Türkiye içinde Covid-19’un etkisinin azalması bir başarı olacak. Her ne kadar geç kalınmış olsa da Turizm ve sanayide de etkileri gelecek aylarda görülecektir.  
Ulusal borcun düşmesi için, bütçenin açık vermemesi ilk hedef olmalı; bunun için üretimin artması ile yurt dışına satışların yapılması şarttır. Öyle ise tüm dünya ülkeleri gibi bizimde sağlam adımlar atmamız için mali disiplin içinde teşvikler verilirken, vergiler düşürülmelidir. 

Ekonomik piyasaya bakacak olursak, her zaman olduğu gibi kazanmak isteyen yatırımcının riske girmesi gerekir. Risk almadan kazanmak olmaz. Covid-19 vakalarının azalması ile dışarıya çıkmaya başlayan insanlar alış verişe başladı. İç turizm de kımıldama oldu. Hafta sonu bölgemizde bulunan, İntermot ve Marpessa Blue oteller doluydu. Dışarı çıkan insanlar üzerlerine yeni giysiler aldı. Bu az da olsa bir hareketlilik olarak piyasaya yansıyacaktır. 
 Borsada hisse senetleri için şirketlerin incelenmesi gerekir. Sağlamcı yatırımcılar için her zaman olduğu gibi, İş C, Migros, Turkcell, Mavi Giyim, önerilebilir.  Gayrimenkulde henüz kredi faizleri yüksek. Bu nedenle kredili alınlar risk teşkil ederken, yerine göre iyi projelerden, iskontolu gayrimenkul satışlarından alım yapılabilir.  Döviz ve altın her zaman garantiyi seven yatırımcı için tercih nedenidir. Bunun yanında mevduat faizleri de garantici yatırımcılar için iyi bir üründür. Kripto para her zaman risktir. Riski göze almadan da girişimci olunmaz!

Bir işletmede, bir işte; gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, risk almak zorundasınızdır. Risk aynı zamanda, insanların oldukça korktuğu bir şeydir ve sonuç olarak riskten kaçınmak için, başarılı bir işletme kurmaktan da oldukça uzak dururlar. Ancak, risk; bugün birçok milyonerin bu kadar zengin oluşlarının ve evrenin sayılı zenginleri arasına girmelerinin temel sebebidir. Bu cümleyi örneklersek; Bill Gates, Henry Ford, Elon Musk ve John Rackeller bunlardan bir kaçıdır.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI