SABRET–SEYRET - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

21 Ağustos 2020 Cuma

Dünya üzerinde yayılan korana virüsü  “bitmeyen yolculuk”  gibi ülkemiz üzerinde de olumsuz etkisini sürdürüyor. Konut satışlarını canlandırmak amacı ile düşük faiz ve kredi ile inşaat sektörü desteklendi. Stokların bir kısmı eridi. Oysa amaç bu iş kolundaki istihdamın canlanması olmalıydı. Sizce amacına ulaştı mı?  Sanmıyorum. Çünkü yeni inşaat ruhsatı alanlar, tekrar kredi faizi yükselince piyasanın durulduğunu görüp “beklemeye” başladı.

Bankalar konut kredisi kullananları yıllara yaygın borçlandırdı.  Yeni daire alanlar beyaz eşya ve mobilya sektöründe hareket yaptı. Bu da enflasyonu kımıldattı. TCMB açıkladığı enflasyon hedefi böylece aşılmış oldu. TL değer kaybetti. Günlük söylemlere göre hareket eden borsa endeksi için bir yükseliş, bir düşüş grafiği sürüyor. Altın da kar satışından sonra tekrar yükselişin gelmesi, korona virüsün etkisinden kaynaklanmaktadır. Birde ABD ile ÇİN arasındaki gerilim bunun nedenidir. 
Ekonomide kural üretmek ve ürettiğini satmaktır.

Tüketim ağırlıklı bir toplum olmamızdan dolayı, elimizde ki değerleri satarak günü kurtarmamıza yol açıyor. Bu sürdürülebilir değildir. İstihdam yaratmaz. İşsizlik büyür. 
TCMB Para piyasasını borç alabilme limitlerini gecelik yarı yarıya düşürdü. Bu faizlerin yükselmesi demektir. Dövizi yükselmesini durdurmanın bir yolu, mevduata yüksek faiz vermektir. Dolar dünya yüzünde geriliyor, bizde de geri çekilme yaşanabilir. Önemli olan kalıcı olmasıdır.Turizm beklentileri karşılamadı. İşsizlik büyüyor.

Şimdi sırada eğitim kurumlarının ve okulların ne olacağı sorusu var. Bir yetkili artan korona virüsü nedeniyle sonbaharda okulların kısmen açılabileceğini ve daha ağır tedbirlerin gelebileceğini belirtti. Gözlemlediğim kadarıyla bazı şehirlerde banka şubeleri, devlet daireleri korona virüsü nedeniyle kapandı. Üniversite ve şehir hastanelerinde korona virüsü için hasta bölümleri çoğaltıldı. Mersin Tabipler Odası yönetim kurulu 12 Ağustos 2020 tarihli basın açıklamasında hasta sayısının iki katına çıktığını duyurdu. Salgın ile ilgili politikalarda büyüme desteklenince piyasaya sürülen para enflasyonu arttırdı. Rezervler eridi, TL değer kaybetti.  Son günlerde artan pandeminin yayılması nedeniyle daha sıkı önlemler alınırsa, bu piyasayı olumsuz etkiler. Aşının bulunması; ya da denizlerde gaz bulunması bunun hayata geçmesi için uzun zaman ister. 
Bu nedenle sabredin, olacakları seyredin!Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI