ŞOK! - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

23 Mart 2021 Salı

İnsanları mutlu etmenin yolu iyi idare etmek, onlara mutlu ve adil yaşam sunmaktan geçer. Gece yarısı bir insanı görevden alıp, diğerini atamak ise insanı şok eder. Herkesin anladığı gibi TCMB’dan söz ediyorum. Enflasyon mu faizi yükseltiyor, faiz mi enflasyonu yükseltiyor tartışmaları sürerken Merkez Bankası geçen hafta 200 puanlık faiz artışı yaptı. Bunun üzerine olduğunu düşündüğümüz; başındaki Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınması ve yerine eski AK Parti Milletvekili, Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesi piyasaları şok etti.
 Öngörülmeyen bir hareketle, döviz gece yarısı eski seviyesine yükseldi, %20 artış yaparak dolar 8.400’ü EURO 9.600 TL’ye yükseldi. Borsadan çıkışlar hızlanınca ekonomide şok yarattı.
TUİK 2020 yılı işsizlik oranını %13.2 olarak açıkladı. Salgın sonrası iş arayanları 5 milyonu geçtiğini açıklarken, İş kurumuna başvurmamış işsizlerle oranın %29.1 olup, tam zamanlı diye bir kıstas getirmesi düşündürücüydü. Artan işsizlik, aynı zamanda yoksulluk artıyor demektir.
TL güçlenip cazip hale gelirken, siyasetin dünyaya güven mesajı sunması gerekirdi. Maalesef bizde tam tersi oluyor. İç barış “gel öpeyim kardeşim” kıvamına girmiyor.  Kadına şiddet uygulamasının anlatılamaması, Milletvekiline yakışmayan tutuklama davranışı, Covid-19’da yapılan yanlış, tutarsız beyanların yanı sıra aşı hokkabazlıkları hiç hoş bir fotoğraf vermiyor. (Tabip Odaların açıklamaları)
TCMB Yeni Başkanı Kavcıoğlu, "Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır" ifadesini kullandı. 
Kısaca değişen bir şey yok. Bütçe açık, bütçeye para girdisi sağlamak için çeşitli yollar deneniyor.   Birkaç gün önce kuyumculardan teminat toplayacağız denilip geri adım atıldı. Yeni vergi çalışmaları olduğu ima ediliyor. (kripto paralardan)… Ve birazcık toparlanan dışarıdan çekilecek sermaye güveni yine yıkıldı. Borsa düşüşe geçti, sermaye çıkışı başladı. Yükselen ise faiz ve kripto paralar oldu.
Ekonomik piyasanın tepesinde de, dibinde de sorunlar var. Tek çıkış yolu üretim: Üretimin artması ile üretenlere adaletli dağıtılmasından geçiyor…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI