SORGULAYIN - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

13 Şubat 2020 Perşembe

EKONOMİ…
H.Sayım Özselimoğlu

Yokluk zehir gibidir. Öyleyse sormak ve sorgulamak lazım, nasıl daha iyi olurum?  Sormak, sorgulamak, anlamak, ilerlemek için atılacak ilk adımdır.
Neyi mi?
Elbette kapitalist düzende daha iyi yaşamayı, daha mutlu yaşamı, daha donanımlı olmayı, kazanmayı. Sorgusuzluk, geriliktir, kaybetmektir. Daha iyi olmak için sorgulayın, utanmayın soru sorun, öğrenin ki daha iyi yaşayın…
2010 Yılında KONDA’nın anketlerini yaparken çok insanla konuştum. Osmaniye’de bir köye gittik. Bir bayan kerpiç bir evin bahçesinde 2 çocuğu ile bizi karşıladı. Evin eski, yağmur yağınca akıtan bir dama sahip.  Bayan 150 sorumuza yanıt verdi. Evde o bildiğimiz beyaz eşyaların birçoğu yoktu, yalnızca buzdolabı vardı. Televizyon yoktu, sadece eski bir radyosu mevcuttu. Bahçeyi ekip ürün alıyor, inşaatlarda çalışan eşinin yolladığı parayla 2 aslan parçasını büyütmenin savaşını veriyordu.  Parayı, borsayı, arabayı, altını bilmiyordu. Ama “mutluyum” dedi.

Çünkü bilmiyordu. 
Şimdi her şeyi gören, bilen birine sen bu saatten sonra, beyaz eşyasız, arabasız, işsiz, yaşa dersen bu ölüm gibi gelir. Size bir yaşanmış anımı anlatıyım.
Bir profesyonel futbolcu kardeşim herkesin rüyalar kurduğu, formasını giymek için çırpındığı Fenerbahçe’ye transfer olduğunda idmanda ayağı kırıldı. Futbol yaşamı son buldu.  Bir daha evden çıkmadı. O yaşam birden yok olunca, yaşamdan koptu.
Bunları niye yazıyorum. Herkes, ayağını yorganını göre uzatırken iyi düşünmelidir.
Ekonomik göstergelere bakacak olursak; Önümüzdeki patikada canlanma bekleniyor. Piyasada çok para var. Paranın değeri yok. Çünkü enflasyon canavarı yaşamını sürdürüyor. Hep diyoruz, üretim artmadan, üretileni dış ülkelere ihraç etmeden düzelme beklemek hayalciliktir.
Konuşulanlara bakalım; Virüs, deprem, çığ, işsizlik, enflasyon, bekçilere silah kullanma yetkisi, İdlib, asgari ücret, mevsim kış, zamlar yavaş yavaş geliyor… Birde son günlerde Mesih-mehdi muhabbetleri dolaşıyor.

Haberler negatif, peki piyasa neden yükseliyor diyeni duyar gibiyim. Başta da söyledim, piyasada çok ama değeri düşük para var. Çin merkez bankası da para sürüyor piyasaya, kendi parasının değerini düşürüyor ki, bu kara tabloda mal satabilsin. Yoksa ekonomisi zor durumda. Biz iç piyasaya bakacak olursak, İnşaat sezonu açamadı, döviz stabilize, mevduat faizi tatmin etmiyor, paranın gidecek yerler belli; banka fonları ve borsada hareketliliğin olması doğaldır.
Yazının başında da belirttiğim gibi, sorgulayın, sorun, düşünün; temkinli olun. Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI