SÖZEL YÖNLENDİRME - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

23 Şubat 2021 Salı

TCMB geçen hafta toplantı yaptı, piyasaya koşullar aynen devam edecek dedi. Bu bir yapısal değişiklik yok,  piyasa sıkılaştırılmaya devam edecek, enflasyon izlenecek, uzun vadede faizler yüksek oranda sürecek demekmiş. TCMB daha fazla bilgiyi masaya sermeliydi. Yüksek faiz uzun sürecek derken “süre, tarih” vermeliydi. Dünya çapında emtia fiyatları artarken, bizde de sanayide üretim maliyetleri artıyor, bu enflasyonu arttıracak.

Covid- 19 nedeniyle iş yerleri ülke genelinde kapanmaya devam ediyorken, her şey iyi denilerek sözel yönlendirme yapılıyor. Bir “iyi” algı oluşturuluyor. Oysa dışarıdan gelen güçlü bir sermaye akımı yok. İşsizlik artıyor. Dövizi zorlayarak düşürmek bir yere kadar olumlu hava yaratabilir. Bu çok karmaşık bir durumdur. Bugün bir (Halk bankası- S400 füze – seçim ) haberi gelirse acaba piyasa ne olur? Veya harcanan dövizi Merkez Bankası yerine koymak için piyasadan döviz almaya başlayınca… Ya da dış borcun ödeme zamanı gelince… Ve arzu edilen Turizm gelirleri bu senede düşünülen gibi iyi olmazsa ne olacak?

Karadenizli muhasebeci dostum Mehmet Hayal bir güzel olay anlattı. Bir mükellefi “Evde oturup televizyona bakınca her şey iyi, kendimi yabancı ülkede gibi güllük gülistanlık hissediyorum. Dışarı çıkınca bu…a..k. ..rüyası bitiyor. Sanki iki ayrı dünyada yaşıyoruz.” diyor. Muhasebeci Mehmet Hayal, mükelleflerinin ne kadar zor durumda olduğunu böyle dile getiriyordu. 
Evet, birileri aya gitmeyi hedeflerken, bizim sevgili başkanlarımızdan biri metroyu çok kısa sürede, çok güzel yapacağını, biride yeni limanı hayal ediyor. Nasıl mı? Elbette borç yiğidin kamçısıdır!

Ekonomik piyasaya bakacak olursak, Döviz ve ons altının düşmesi ile kazancı yüksek olduğu piyasaya hortumlanan kripto paralara yatırımcı ve tasarrufçular yöneldi. Dijital para vergisiz, alım satımı kolay, bankaya gitmeye gerek yok. Tesla ve spacex CEO’su Elon Musk’ın fiyatları etkileyen açıklamaları ve kripto paranın bir kısmının arkasında olduğunu söylediğinin iddia edilmesi ether, bitcoin, dogacoin yükselmesi farklı algılanmalara neden oldu.  Kimileri bu çıkışı desteklerken, kimileri de spekülatif olduğunu tam tersine bu çıkışların mola vereceğini söylüyorlar.  Bireysel yatırımcıların dışında, kurumsal firmalarında yöneldiği söylenen “dijital altın” lakabı takılan kripto para olayına girenlerin çok dikkatli olması gerekiyor. 
Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI