TCMB’Yİ BEKLERKEN - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

24 Aralık 2020 Perşembe

Dünyanın bir parçası olan Türkiye’de pandemiden etkilendi. Birçok ülke önlemlerini aldı, üretimi düşürmeme yarışına girdi. Üretimini ayakta tutan ülkelerin insanları için gelecek daha güzel olacak. Bizim ülkemiz sıkıntılı bir dönemde covid-19 ile karşılaştı. Öncelikle rayında gitmeyen bir ekonomi politikası dengeleri bozdu.

Bu dönemde tarlada, fabrikada çalışan üretime destek olan insanların sağlığına gerekli önlem verilmediğini dile getiren Mersin Tabip Odası Yönetim kurulu son açıklamasında “ Mersin’de covid-19’dan 930 kişinin öldüğünü, 10’u hekim 20 sağlık çalışanın yoğun bakımda olduğunu Sağlık Bakanlığı’nın özel önlemler almasını bekliyoruz “ dediler. 

Diğer yandan Adana Ticaret Odası Başkanı üretim sürmesi için vatandaşlara tüketin çağrısı yaparken Ziraat Bankası ile yaptıkları “bankkart başak” ile esnafa ve vatandaşa can suyu olacağını açıkladı. ATO Başkanı Atilla Menevşe özetle “ Kolay finansman önceliği ile 18 ay kredi vadeli satıcı ile tüketiciyi koruyan ekonomiyi motive edecek bir kartı hayata geçirdik. Herkesin bu kartı kullanmasını tavsiye ediyoruz. “ dedi. 
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’da bir açıklama yaparak 135. Yıllarını kutladıklarını, kuruluşundan bu güne ekonomimize can kattıklarını belirttiler. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan “  Çok büyük bir aileyiz. 20 bir üyemiz var. Şehre ve ülkemize özveri ile çalışıp üretim alanında katkılar sunuyoruz. Bunu sürdüreceğiz.” 

Çalışanların, işçi ve memurlar ile emeklilerin zam görüşmeleri başladı. Enflasyonun seçili ürünler üzerinden yapılan oran açıklaması yüzde 12 gösterse de pazarda fiyatlar el yakıyor. Beklenti çok büyük olsa da bütçede açık var. Bütçe açığı, dış borç açığı, büyümenin durması, işsizlik ve ötelenen vergi gelirleri ile kötü bir görünüm çizen piyasaya son günlerde bir uyarıda ekonomist Daron Acemoglu’ndan geldi: ”Bu gidişin düzelmesi için demokrasiye ve atılacak adımlara bir an önce başlayın. Güven endeksini yükseltin. Kaynak gelsin.” 

Ekonomik piyasalar 24 Aralık Perşembe günü TCMB yapacağı toplantıya odaklandı. Merkez Bankası’ndan gelecek faiz artışının oranına göre döviz mevduatının önünün kesilmesi bekleniyor. Eğer vatandaş bu faiz oranını iyi algılamaz ise düşün kurdan dolar almaya devam edebilir. Bu durumda altının yükselen onsu ile gram altının fiyatı çıkabilir. Borsaya bakacak olursak yıl onu yaklaştı. Açıklanacak olan bilançolar nedeniyle şirketler kar gösterme telaşındalar. Bu oklarının yönünü yukarıya çevirirken, kar satışlarının gelebileceğini de unutmayın.  Gayrimenkul sektörüne bakacak olursak İstanbul’da sektörde yöneticilik yapan Soner Keleş” iç piyasa beklemede. Şuan yabancılara satışlar var. Bu satışlar geçmiş yıllara göre ikiye katladı. “ diyor.
Gelecek yazıda görüşmek umuduyla…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI