TEKELLEŞME NEDİR? - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

24 Kasım 2020 Salı

Tekel; ürünü tek elde tutarak satış fiyatına egemen olmaktır. Birçok firma piyasaya tek başına hakim olmayı elbette ister. Bugün TCMB para piyasalarına hâkimdir, yönlendirir. Bundan yaklaşık 40 yıl önce dövizin piyasada serbestçe dolaşması kanunlar ile yasaklanmıştı. Serbest piyasa ekonomisine geçilince döviz piyasada serbestçe dolaşıma çıktı. Yeni düzenlemeler ile kontrolü daha çok TCMB ve elbette TBMM bağlandı.
Dünyayı sermaye ihracıyla ülkelerine bağlayan tekeller Covid-19 salgınını da lehlerine çevirmeye uğraşıyorlar.

İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, Hollanda başta olmak üzere, bu ülkelerin başını çeken ABD, Dünya bankası ve İMF gibi para kuruluşları ile gelişmekte olan ülkelerin para politikalarını etkiliyorlar. Şirketler, bankalar ile ortaklık kuruyorlar. Tekeller dünyanın hammadde kaynaklarını denetlemeyi ellerinde tutuyorlar. Ortadoğu’da petrol rezervinin yüzde 50 ABD, yüzde 25 ise İngiltere’nin kontrolünde olup, petrol paralarını kendi ülkelerindeki bankalara yatılmasını sağlıyorlar.  “Sudi şehlerinin paraları…”

Diğer ülkede açılan fabrikalar sayesinde gümrük vergisinden kurtulan tekeller, ucuz işçilik sayesinde de çok kar elde ediyorlar. Bu kapitalist üretim ağına karşı daha çok üretip, biran önce dış borçtan kurtulmalıyız.  Gerilim politikalarından uzaklaşıp, kendi tarım ve sanayimizi desteklemeliyiz. Coronaya karşı iyi tedbirler alarak, sanayiyi sekteye uğratmadan yolumuza devam etmek çok önemlidir. Sokağa çıkma yasağına uyulmalı, her geçen gün artan ölüm sayısının önüne geçmeliyiz.

Ekonomik piyasalara bakacak olursak; alınan faiz artışı hedefine ulaşmaz ve vatandaş yükselen faiz puanından memnun kalmazsa bu defa yine döviz alımına geçebilir. Bu Türkiye için çok kötü bir senaryodur. Bankaların vatandaşı tatmin edecek faiz oranlarına çıkması şart. Dün dolar sabah saatlerinde 7.750 TL çıktı.  Beklenti. 7.700 -7.800 TL bandında hareket etmesidir. Bunun durdurmanın yolu TL mevduat faizlerinin yükselmesidir.  Altın Covid-19 hastalığının yayılması, önlemleri ve ABD açıklanacak teşvik paketine göre hareket ediyor. Altından sonra gümüş de piyasada hareketlendi. Borsacı bir arkadaşım borsada iyi kâğıtlar var, onlardan alırsanız kar edebilirsiniz, diyor. Doğrudur… 
Yeni bir yazıda buluşmak üzere, iyilikler olsun…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI