UZAKLARA BAKIN! - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

22 Aralık 2020 Salı

Dünyayı daha yaşanılır kılmak için birçok yerde bilimsel çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalara katılım arttıkça, uygulamalar çoğaldıkça dünyamız daha güzel, daha yaşanılabilir olacaktır. Bu ekonominin de kalkınmasını sağlayacaktır. Bugün birçok ülke ekonomik yönden sıkıntı yaşıyor. Bunda politikacıların kadar, onları seçen halkında hatası vardır. Tarih boyunca insan karnını doyurmak için topraktan yararlanmıştır. İnsan gıdasını toprakta yetiştirmek ve mideye indirmek için üretim yapmak zorundadır. Bu nedenle doğaya daha çok bağlanmıştır. 

Bu heyecan verici olay insanı “gıda-beslenme-yaşama” hayatında her zaman güç vermiştir. Dünyayı bu anlamda bilimin gösterdiği yolda bilinçli kullanmak daha çok üretmek yaşamın devamlılığı olmuştur. Toprağı iyi bilmek, tarihini ve sınırlarını iyi bilmek gerekir. Bilimden uzak, Politik hareketler,  son yıllarda doğaya çok zarar verdi. Dünya yıllar içinde çevresel değişikliğe uğradı. Yeterli bitki, toprağın verimliliği azaldı. Bu hayvanların beslenmesini engelledi. Doğayı tüketerek üretmek emperyalizmin işine yaradı. Santraller,  Petrol rezervleri, gaz rezervleri, madenler, yangın ve kasırgalar, toprakların tahrip edilmesi, iklim değişiklikleri, buzulların erimesi, ormanların yok olması v.b. bitki örtüsünü bozdu. Bitki örtüsü bozuldukça hem üretim, hem de kalitesi düştü.

Brezilya’da öğretim üyesi olan Cristiane Peronico de Almeida’nın açıklamasında” uzakları gören adamların ülkeleri kazançlı çıkacaktır.” denildi. Pandemi döneminde işçilerin salgına karşı alması gerekli önlemlerinde konuşulduğu panelde, covid döneminde halk sağlığı, sosyal izolasyon ve maaşların şirket ve işçiler üzerindeki etkileri de görüşüldü. Sonuç olarak ekonominin doğa ile ayrılamaz bir bütün olduğuna dikkat çekildi. Ekonominin üretmek olduğunu her zaman dillendirdik. Türkiye’nin dış borcu var, enflasyon yüksek ve işsizlik her gün artarak büyüyor. Bu denklemden çıkış yolumuz üretmektir. Dünyayı yeniden keşfetmiyoruz. Yıllar önceki kurallar bugünde geçerlidir.

Covid-19 döneminde daralan büyüme ile zor durumda dönen çarkların yürümesi için üretimin planlı programlı ve teşvik edilerek yolunda yürümesi kaçınılmazdır. İç piyasaya bakacak olursak, gözler 24 Aralık’ta TCMB yapılacak olan toplantıya çevrildi. Bu toplantıda döviz kurlarının yükselmesinin önünü kesmek için faizlerin artması bekleniyor. Bununda yeterli olması için güven endeksinin yükselmesi, demokrasinin ileriye dönük adımlarının atılması şart…Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI