YATIRIM ŞART - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

15 Ağustos 2019 Perşembe

Bayram günü, güzel dileklerimle başlamak istiyorum. Ayırım yapmadan herkese arzuladığı güzel bayramları yaşamasını diliyorum. Ekonominin de bayram tadında olması umuduyla..
Adana’mızın güzide iş adamın Zeki Kıvanç “ İhracatçı acısından dövizin çok düşmesi iyi değil. Cari fazla vermemiz iyi güzel elbette. Enerji fiyatları yüksek, dışarıdan enerji alıyoruz. Bu nedenle döviz bu bantta kalmalı, yoksa bizi olumsuz etkiliyor.”  Dolar beklentisi 5500 civarında. Petrolün dünya piyasasında düşmesine bağlı olarak cari acık geriledi. İç piyasada da yabancı ürün tüketimi azalınca cari acık aylar sonra fazla verdi, bu çok doğal. Petrolün düşmesi ile güvenli liman olan altın ons anlamında yükselişe geçti. Altın ilk kez 6 yıl sonra 1500 onsun üzerine çıktı. ÇİN ve ABD gerilimi altının yükselmesine neden oluyor.

Piyasada TCMB gelecek toplantıda da faiz indirmesi bekleniyor. Araştırma şirketleri faizin yüzde 2 civarında daha düşeceğini bekliyor. Bu bankaların şuan sattığı konut kredisi oranına indirmek için yapılacak bir adım olmalı. Enflasyon yüzde 20 civarında sürüyor. Bugün yıllık yüzde 12 ile konut kredisinin satılması kamu bankalarına zarar yazdıracaktır. Bazı bankacılar bunu vadesiz parayı yüzde 12 ile sattık açıklaması yapıyor. Yani devletin parasını bankada boş duran parayı bireysel yatırımcıya satıyorlar. Bu kredinin bireysel müşteriler tarafından kullanılması ekonominin çarklarını döndürmez. Bu inşaatçılara ve biriken stoklara yarar. Oysa asıl amaç istihdama yönelik olmalıydı. Büyük miktarda kredi verilerek iş yerleri, fabrikalar, kısaca sanayiciler kredi kullanıp işsize iş, istihdam sağlamalıydı. Tarım ile uğraşana teşvikler verilirse pazarda meyve sebze daha da düşebilir.  Çarkların dönmesi iş yerlerin açılması ile başlar, üretimin olması ile başlar. İşsizlik azalırsa çalışan kesim harcar, piyasa canlanır. Yoksa bu geçici önlemler çözüm değildir.

ABD ile Suriye konusunda Türkiye’nin anlaşmış olması iyi bir adımdır. Bölgemizde ve Dünyada savaşın yıkımlarının olmaması güzel yarınlar için, ekonominin olduğu kadar insanlar içinde iyidir.  İç piyasada ikinci çeyrekte açıklanan banka bilançolarda karların sert bir şekilde düştüğünü görüyoruz. Bu vergilerinde düşmesi anlamına geliyor. Burada batık kredilerin etkisi ve eklenecek batık krediler bilançoları etkiliyor.  Dünya piyasalarında şuan için Türkiye’de ki yüzde 20’nin üzerindeki faiz yatırımcıların iştahını arttırıyor. Dövizi boz TL al faize koy, yatırım yapmadan kazan. Bu formülde gelen para faizler düşerse tekrar dışarı çıkacaktır. Bu dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Borsa da bazı güvene dayalı inişler çıkışlar görülüyor.
Savaşsız bir ekonomi hamlesinde güven duygusunu sağlarsak, yatırcıları beklemekten başka yapacak işimiz yok. Turizmde beklenen kaliteli para harcayan turist grupları yakalarsak bu yazı rahat geçiririz. Haftaya görüşmek dileğiyle, her şey gönlünüzce olsun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI