YENİ DÜNYA - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

29 Nisan 2020 Çarşamba

Son açıklamalar doğru ise umut verici, Sağlık personelimizin özverili çalışması sayesinde iyi sonuçlar alıyoruz. Umut etmek iyidir, her zaman iyiyi istemek güzeldir. Bir de bunun gerçekçi yanı var. Vatandaşı aldatmadan “doğruları söylemek” diyoruz biz buna. Türkiye’nin dövize ihtiyacı var.  Döviz girdisi durdu. Piyasa nasıl iyi olur, ancak uzun vadeli borç alıp çevirmekle olur.

Turizm felç, ihracat ciddi sıkıntıda, yabancı sermaye gelmiyor. Merkez Bankası yavaş yavaş para basıyor. 172 milyar borç var, döviz rezerv buna yetmiyor. Pazara bakacak olursak vatandaş hiçte memnun değil. Narenciyenin memleketi Akdeniz bölgesinde marketlerde limon 9- 10 TL, Domates 5-8 TL, Marol 4-5 TL. Mersin halinde toptan fiyatını sordum  komisyoncu “abi limonun kasa alımında fiyatı 2 TL., domatesin iyisi 3,5TL , gel benden al” dedi.

Buna denetim yapanların bir “dur” demesi lazım.  Ekonomik piyasada ise ABD dolar basmasına rağmen öyle benziyor ki Nisan ayında kur 7 binlerde seyir edecek. Altının onsu arttıkça doların değerlenmesi sonucu gram yükselmeye devam edecek. Ancak kar satışları piyasayı düşürse de, yön yukarıya doğru gözüküyor.                                 

DİJİTAL HAYATA MERHABA

Almanya’da eğitimini ve çalışma yaşamını Mercedes’te devam eden Damla Barut bitirme tezini bana yolladı, bu tezin bir kısmını sizlere sunuyorum. Gelecek yüzyıla baktığımızda, liderler başkalarını güçlendirenler olacak." Bill Gates 
Günümüz dünyasında yeni inovasyonlar değişimin sürekli bir bileşenidir. Dijitalleştirmenin ortasında olan ve akıllı telefonlar olmadan hayal bile edilemeyecek bir dünya. Küreselleşme, çevrenin korunması, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik gibi konularda yeni eğilimlerin, müşteri taleplerinin ve yeni zorlukların ortaya çıkması şirketler tarafından algılanmalı ve uygulanmalıdır. Dijitalleşme dünyamızı değiştiriyor, tüm endüstriler yok oluyor ya da kökten değişti.

Bu, çevrimiçi akış hizmetleri aracılığıyla müzik ve filmlerin her yerden kullanılabildiği, haftalık alışverişin bir fare tıklamasıyla yapıldığı ve kitapların tabletlerde okunduğu anlamına gelir. Bu nedenle, ortam sürekli değiştiği için mutlak istikrar durumu mümkün değildir. Yeni şirketler daha önce hiç şanslarının olmadığı pazarlara girebilirler. Sürekli değişime ayak uydurabilmek için şirketler, piyasada bir şansa sahip olmak için yenilik yapma konusunda büyük baskı altındadır.

Şirketler yenilikçi ürün veya hizmetler üretmezlerse, mevcut işletme rakiplerin ve rakiplerin iyileştirilmiş ürün veya hizmetleri nedeniyle tehlike altında olabilir. Uber, Alibaba, TikTok veya benzeri Büyük yatırımlar daha önce sektördeki herhangi bir şirketten daha başarılı olmadan, Y Kuşağı'nın gereksinimleriyle ilgili tartışmalar artıyor X Kuşağı ve Babyboomer gibi önceki nesillerin aksine, Y Kuşağı soruları ve araştırmaları Görev duygusu ve ayrıca kendini yerine getirdikten sonra. Esneklik ve bağımsızlık özlemi artar, katı hiyerarşiler eski moda olarak kabul edilir ve iyi bir iş-yaşam dengesi verilir.

Bu haftayı da sevgili Can Yücel ile kapatalım istedim.

başka türlü bir şey benim istediğim:
ne ağaca benzer, ne de buluta.
burası gibi değil gideceğim memleket
denizi ayrı deniz,
havası ayrı hava..
nerde gördüklerim?
nerde o beklediğim
rengi başka
tadı başka.
bir dünya…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI