YENİ ŞARKI - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

14 Mart 2020 Cumartesi

Bugün bulunduğumuz durum tamamen panik havasıdır. Dünyayı yeniden dizayn etmek için yapıldığını söyleyenler var, bu yeni şarkıyı söyleyip, insan için en önemli olan sağlık ön plana çıkarılarak, insanlığı dizayn ediyor olabilirler.

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi panik tüm dünyada sürüyor. Bu panik “coronavirüs” insanın ilk gayesi olan yaşamı tehdit ediyor. İnsan duygusal bir varlık olduğu için panik yapıyor. Yapmaması gereken davranışlarda bulunuyor. Örneğin marketlere koşarak raflardan ürünleri alıp eve doldurmak yanlış bir davranıştır. Bu defa eve saklıyorsun-depoluyorsun, bunun bir mantığı yoktur. 
Çin, ABD ve Avrupa ülkeleri ile 3.dünya ülkeleri sırası ile etkilendi. Üretim kısıldıkça kriz piyasaları vurdu. Ekonomideki bozulma her alana yayıldı.

Tedavi uzun sürecek, toparlanma yılları alacak. Borsalar boğa piyasasına girdi, ağır satışlar geldi. Ülkelerin büyüme tahminleri tutmayacak. Ve iş alımları duracağı için asıl korkulan işsizliğin baş göstereceğidir. Turizm duracak. Bu da geçicide olsa iş bulanların umutlarını yok edecek. Eğitimin TV kanalarında yapılması provaları yapılacak, ileriki yıllarda eğitimin TV’ lerden olması ön görülecek, maliyetler düşürülecek; olabilir…

Perakende sektörü yükselirken, sanayi sektörü azaldı. Küresel risklerden kaçış sürdüğü için Merkez bankaları piyasaya likid sürerek, enflasyona neden olarak, piyasayı canlı tutmaya çalışıyorlar. Dolar koronavirüs endişesi kaynaklı yükseldi. Banka kredi faizlerin daha düşmesi, yatırımların açılması için atılacak olumlu bir adım olacaktır. Piyasayı ancak bu ve buna benzer adımlar canlı tutabilir.

Yatırımcıların sığınacak yer bulamamasının bir nedeni, likide sıkışan büyük şirketlerin elindeki altınları bozması ile düşüşe geçen altının onsu oldu. Bu bir düzeltme olarak da algılanabilir. Yine de güzel günlere olan inancımızı kaybetmeden, mantıklı davranarak bu krizde atlatacağımıza inanıyor, haftaya görüşmek üzere iyi günler diliyorum…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI