YENİ YAŞAM - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

31 Mart 2020 Salı

Dünya tarihi boyunca insanlar değişerek bu günlere gelmiştir. Her gün dönen dünya yeniliklere yelken açmamızı, yaşamak için koşullara uyumumuzu sağlamıştır. Bilim insanları sarsın mutavasyona uğrayacağını 2007 ve 2015 yılları arasında birçok kez yeni koronavirüs salgını olacağını söyleyip uyarı yaptığını söyleyen sevgili dostum Doktor Okan Cinemre  “Bu konuda yeterli önlem alınmamıştır. Bilim insanları olarak her söylenene inanmayın dedik.

Tarih boyunca dünya defalarca salgın hastalıklara maruz kaldı. Biri de bize denk geldi. Yıllardır ‘deprem olacak’ diye çırpınıyor bilim insanları, peki ne yapıyoruz? Toplanma alanlarına AVM! Ülkemiz ‘içilebilir su kaynakları yönünden fakirleşiyor, kuraklık geliyor’ diyoruz... Ne yapılıyor? Dereler 50 yıllığına şirketlere veriliyor HES yapılsın diye. SARS virusu salgın yaptığında bilim adamları devamı gelecek dedi, birçok enstitü ve araştırma merkezi çalışmalar yaptı. Ne yaptık? Haberimiz bile olmadı! Bilgi olmazsa sahtekârların elinde oyuncak oluruz... Evde kalın, sevgiyle kalın... ”

Ekonomi küçülecek

İşin ekonomik ayağına bakacak olursak, çalışanların bir kısmı iş değiştirmek zorunda kalacak. Bazı işyerleri iş yapmadığı için para kazanmıyor ve zorunlu olarak çalışan kesimi ücretsiz izne çıkarıyor. Bunun sonu işten çıkarmaya gidebilir. İşsizlik artabilir. Üretilen ürünler diğer ülkelere satılmaz ve turizm sektörü kapanırsa dış açık tekrardan büyür. Dolara olan ihtiyaç artar. Devletin faizleri düşürmesi ya da sosyal yardım adı altında verdiği yardımlar bütçeyi olumsuz etkiler. Borsa da bazı ürünler dip yaparken bu gün yaşam bulan ürünlerin firmaları değer kazanır.
ABD 2 trilyon dolar teşvik paketi piyasaya sürdü. Altının onsu yükseldi. Ons altının 1600 üzerinde kalmaya çalışıyor. Her gün değişik ülkeler ekonomilerini canlı tutmaya çalışmak için yeni paketler açıklıyor. Bunların olması normaldir.  Ancak bunlar geçici çözümlerdir.

Bu dünyanın daha önce hiç görmediği bir durumdur. Bu nedenle tam olarak ne olacağını zor kestirmek. Ancak şu görülüyor ki bazı sektörde çalışan insanlar iş değiştirmek zorunda kalacaklar. Yeni iş olarak taşıma sektörü, gıdanın paketlenip evlere servisi, marketlerin internet üzerinden işlem yapmaları, sağlık sektörünün büyümesi, (Dün Sağlık Bakanlığı 14 bin hemşire alımı için duyuru yaptı) eğitimin internetten yapılması, bankacılığın internete taşınması, telefon hizmetlerinin yaygınlaşması gelebilir.  Daha iyi tedbirler alır, yetkilileri, bilim insanları dinlersek; hem daha iyi koşullarda yaşarız, hem de mutlu sağlıklı bir ömür süreriz…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI