YİNE RAMPA - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

1 Haziran 2021 Salı

Türkiye’de sadece siyaset yapan iktidar  “her şey yolunda” derken, sahada yaşayanlar ve dünyaca ünlü ekonomistimiz Prof. Dr. Daron Acemoğlu “Türkiye ekonomisi için endişeliyim”  şeklinde konuşuyor. Ekonomik dengelerin iyi yürümesi için silah yerine, altın, dolar tasarruf edilip, ekonomiye “üretime” kaynak akmalıdır. Böylece istihdam yaratılır. 

ACI ‘ACI KONUŞTU’
Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı son beyanatında; Pandemi, yüksek enflasyon, dövizin yükselmesi ve yüksek faiz oranları karşısında esnafın eridiğinden söz etti. Acı “Hizmet sektörünün ve turizm sektörünün bu yaz sezonunu da olumsuz geçirmesinin açacağı yaralar onarılmaz bir durum haline gelebilir. Turistik tesislerin kredi borçları bankalar tarafından geçen yılın mart ayından beri takibe alınmıyor. Bu uygulama işletmelerin geçici de olsa nefes almasını sağlıyor fakat kredileri takibe almama işlemine gün gelecek, son verilecek ve o gün geldiğinde borç bakiyesi iyice kabarmış olacak. Tesisler bu borç yükünün altından kalkabilecek mi? yoksa yeni bir sürece mi girilecek? İşte burada yarının hesabının bugünden yapılması gerekiyor.” Acı, ezberlerin bozulduğu, beklenti ek destek paketi açıklanmasıdır. Bu süreçte üreticilerin küstürülmemesi de hayati önem taşımaktadır.”dedi. 

Köstebekler, hainler, bilgi sızdıranlar, saha ajanları, gizli ajanlar, reisler, casuslar…
Ekonomiye yönelik boş vaatler…
Ekonomi “çocuğa şeker verip kandırmaya benzemez”, koca karı ilaçları ile de düzelmez! 
Ekonomi yine rampaya dayandı.
Yerli milli diyerek, yabancı sermayeye gidersen git demekle bu işler olmaz. Elbette Yurtsever olacağız, ama bu akılla olur. Türkiye’nin sermayeye ihtiyacı varken, “helal ürün, haram ürün” gibi itici reklamlara gerek yok. İsteyen istediğini alır, istediğini yer, istediğini izler, istediğini içer.. Bunun adına anlayış, hoşgörü der kitabımız. Bunun adına Demokrasi denir…
Ekonomik piyasalara bakacak olursak, enflasyon karşısında sabit malların değerlenmesi kaçınılmazdır. Bu otomobilin, gayrimenkulün değerlenmesi demektir. Bu madenlerin değerlenmesi demektir. Üretim maliyetlerinin döviz kuru nedeniyle yükselmesi de gelecekte sofralara yansıyacaktır. Bu gidiş sürerse haziran ayı sonu itibariyle 2.çeyrekte kredi kapamalarında batıkların yaşanması görülebilir ki, bu idari takipteki kredilerin artması, bazı firmaların el değiştirmesi, bazılarının kapısına kilit vurması demektir…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI