YOKSUL KALMAYIN… - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

20 Şubat 2020 Perşembe

Küreselleşme olgusuyla birlikte küçük bir köy haline gelen dünyamız gittikçe hızlanan sosyal, siyasi ve ekonomik değişimlere cevap vermekte zorlanmaktadır. Bilhassa İşsizliğin büyümesi insanları mutsuz etmektedir. 
Ülkemiz için ilk gündem maddesi işsizliktir. 

Bu sorunu çözmek için istihdamın arttırılması gerekir. Bunun için programlı adımların atılmasının yanında yönetenlerin istemesi gerekir. İşsizliğin çözümü için KOSGEB, İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi kamu kurumlarına büyük görevler düşmektedir. Asgari ücret  açlık sınırının üzerine çıkarılmalı ve mesleki eğitimler arttırılmalıdır. Mevcut ve potansiyel tarım, sanayi ve hizmet üretiminde azami katma değer ve EBİT (vergi ve faiz öncesi kazanç) oluşturarak yaratılacak tasarrufları yeni yatırımlara yöneltmektedir.

Özel sektör ve kamu yatırımların artması gerekirken, tam aksi işyeri kapandığı gözlenmektedir.  Bir de bunlara bugünlerde yerel yönetimlerin “beğenmediğim işçiyi çıkar,  yakınımı al” mantığının eklenmesi çok acıdır.(Mersin ve Adana) Kapitalist mekanizmanın gayesi zaten hiçbir zaman işsizliği sıfırlamak olmamıştır. Burada amaç işsizlik yaratıp, bizim gibi az gelişmiş ülkelerde işçi ücretlerini düşük tutmak ve üretileni maliyetini düşürerek Dünya yüzündeki diğer ülkelerle rekabet edebilmektir. Son haftalarda, bazı Belediyelerin de “yoksul vatandaşlara ev buldum”, popülizmi yaptığını görüyoruz. Oysa Türkiye genelinde 15 milyona yakın insanımız yoksulluk sınırındadır. Burada yapılacak olan mücadele bireyler değil, sosyal politikalar olmalıdır. Yoksulluk sadece maddi anlam ile kısıtlanmaz, önemli olan mevcut kaynakların ve varlıkların iyi dağıtılması, insan hasiyeti açlık sınırın üzerinde mutlu yaşam sürmesidir. Bunun için mesleki yeterlilik eğitimlerine ağırlık verilmelidir. Diğer taraftan Türkiye’de ki işverenler Türkiye’de yetenek açığı olduğunu iyi kaliteli eleman bulmakta zorluk yaşadıklarını (manpower grup açıklaması) belirtiyorlar.    
 
Yetenek açığı son yılların en yüksek seviyesinde

Türkiye                                                                                         
1- Nitelikli İşçi                                                                                                  
2- İşçi                                                                                                                      
3- Mühendis                                                                        
4- Teknisyen
5- Muhasebe ve Finans Personeli                       
6- Satış ve Pazarlama Yetkilisi
7- Üretim Yetkilisi                       
8- Şoför
9- BT Personeli
10- Restoran/Otel Çalışanı

Dünya

1- Nitelikli İşçi                     
2- Satış ve Pazarlama Yetkilisi                      
3- Teknisyen                        
4- Mühendis
5- Şoför
6- BT Personeli
7- Muhasebe ve Finans Personeli                       
8- Üretim Yetkilisi
9- İşçi

Türkiye'de 2019 için doldurulması en zor pozisyonlar Nitelikli İşçi, İşçi, Mühendis ve Teknisyen olarak belirtiliyor
Para piyasalarına bakacak olursak, değersiz para bolluğundan söz edebiliriz. Her ne kadar TÜSİAD Yüksek istişare kurlu verimli bir canlanma için adımlar attıklarını söylese de, kar altında kalan Türkiye pazarında fiyatlar yukarıya gitmektedir. Çin’de yaşanan kriz nedeniyle para musluklarını açmış durumda, bu da dengeleri sarsıyor. Bir bakmışsınız,  Borsadan çıkan para dolara, güvenli liman altına kayıyor. Ardından İdlib ile ilgili bir demeç tekrar sermaye akışını ters yöne itiyor.  O’nun için iyi sorgulayıp, iyi karar vermek gerekiyor..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI