ADANA’NIN KIYMETİNİ BİLELİM - Halil İbrahim Batmaz

9 Ocak 2020 Perşembe

Ah Adanam ah! Seni yeryüzündeki bu Çukurova topraklarına oturtan “iyi yere oturtmuş” diyebiliyorum! Değil mi ama; Neden? Ne kışımız kıştır, nede yazımız yazdır!
Yine bu Ova köylerini ekip biçeydik, ama keşke şehri yani yerleşim yerlerini Kurttepe gibi, Salbaş gibi, yerlere veya daha yukarılara yerleştirselermiş. Kışın kar yazında biraz serin görürdük… Ama yinede toprağımız sağlammış ki kaç gündür yağan yağmura rağmen, bazı bölgelerde ki tarlalar ya da portakal bahçelerini sular kapladı. 

Yinede “şükürler olsun” diyorum, ben. Size bir şey söyleyeyim mi; Allah’ım Adana’yı koruyor gerçekten. Depremden afetten ve her türlü felaketten korunaklı bir kenttir, Adana’m. Kar, bembeyaz bir gelinlik gibi… Biz Adanalılar ancak Toros dağlarında kar ile buluşup, kartopu oynarız. Yaz serinini Toros dağlarında görüp kendimize geliriz… Ne yapalım bizimde yazgımız buymuş. Ben her şeye rağmen çok iyi bir iklim kuşağında doğduğumuza inanıyorum. Çocuklarımız bu bereketin içine doğmuşlar, ne kadar güzel bir yazgıdır bu. Allah’ım onları korusun ve geleceklerini iyi etsin diyoruz… 
Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI