“MOBBİNG” İŞ YERİ ŞİDDETİ  - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

13 Aralık 2019 Cuma

Bu hafta sık karşılaştığımız bir konuyu ele almaya karar verdim. İnsanlar hayatlarının üçte birini bir işte çalışarak geçiriyor.

Kimi maddi kaygılar, para kazanma, hayatını devam ettirme açısından kimi boş durmamak kariyer yapmak için çalışıyor. Gününün büyük bir zamanını çalışarak harcıyor. Çoğu insan işinden memnun olsa yönetici, müdür yada üstlerinden memnun olmuyor, kimi de işini sevmiyor. Hem yaptığı işi hem de üslerini çalışma arkadaşlarını seven çok bir kitleye rastlıyoruz. Son zamanlarda tahammülün azalması ile birlikte birçok memnuniyetsiz insanla karşı karşıya da kalabiliyoruz.

Gelelim Mobbing kavramına; işyerinde kişilerin gerek patron, yönetici, müdürleri gerek çalışma arkadaşı veya arkadaşları tarafından maruz kaldığı baskı, aşağılama, iletişimsizlik, psikolojik baskı, şiddet, kısıtlama, eleştiri, korkutma, tehdit, taciz daha birçok olumsuz kavram işyeri şiddetini kapsıyor. İşten çıkarılma korkusu, biriminde ya da çalıştığı yerden başka yere verilme, yer değişimleri, maaşın geç verilmesi, sigorta yapılmaması, fazla mesai yaptırma, hastalık ve benzeri önemli durumlarda izin alırken zorluk çıkarma gibi durumlarda mobbinge girmektedir.

Kurumun çalışandan istediği şey aidiyet kavramıdır işyerine gelirken sadece bedenini değil aklını duygularını yüreğini de işine getirmesi sahip çıkmasıdır. Kendi menfaatlerinden önce işyerinin menfaatimi düşünmesidir bunun beraberinde performansını etkileyecek yüksek bir motivasyona sahip olmasıdır. Fakat aitlik kavramı ve kişinin motivasyonunu düşürecek en sıkıntılı durumlardan bir tanesidir mobbing.

Bazen Patron farkında olmadan bazen bilerek bunu yapar. Bazen patronun hiç haberi olmaz diğer çalışma arkadaşı kişiye baskı kurar. Böylece hem işe hem de çalışan kişiye zarar gelmiş olur. Bir danışanım evlenip ayrıldığını 2 çocuğu olduğunu ve çalışmak para kazanmak zorunda olduğunu bu yüzden uzun bir süre iş arayıp sonra bir şirkette sekreterliğe başladığını daha sonrasında patronun sürekli kendisine baktığını, akşam eve geldiğinde mesaj atıp aradığını bir gün yemeğe çıkma teklifinde bulunduğunu belirtti. Patronun bu yaklaşımına tepki gösterince de işine son verildiğini bu nedenle kendisini huzursuz, mutsuz, tekrar işe girmek için isteksiz hissettiğini belirterek gelmişti. Muhtemelen bu durum onda bir travma yaratmıştı. Olumsuz deneyimi bir sonraki işlerine de yansıyacaktı. Buradan görüldüğü gibi mobbing dediğimiz şey kişinin ruhsal durumunu da yüksek derece de etkilemektedir. Kişilerde depresyona, kaygı bozukluğuna hatta panik bozukluğa kadar yol açabildiğini birçok vakada gördük.

Neyse ki yasalar bu durumda çalışanın yanında. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız bunu ispatlayacak şekilde mutlaka mahkemeye başvurun. Tabi ki öncesinde müdür, patron, yönetici her kim var ise üstünüzle bu durumu paylaşın. Uyarılarında bulunulması bu durumu ortadan kaldırmaları için yapacağınız ilk adım budur. Fakat baskılar için önlem alınmıyor ve hala devam ediyor ise eğer mutlaka bir iş avukatına gidip yasal haklarınızı öğrenin.

 İşyerinde yaşadığınız bu baskılar yüzünden kovulmak ya da işi bırakmanız sadece sizi bağlayan bir durum değildir. Çalışacak başka bir elemanında böyle bir sorunla karşılaşmaması ve size verilen zararın cezasının çekilmesi için en doğru karar yasal haklarınızı aramanızdır. Siz ya da çevrenizdeki insanların bu şekilde baskılarla karşılaştığını görüyorsanız mutlaka bunun delilerini elinizde tutup, hakkınızı arayın. Unutmamalıyız ki mobbing bir suçtur!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI