CHP Adana’da Fetret Devri - Metro-kulis

13 Mart 2019 Çarşamba

CHP Adana’da Fetret Devri

Fetret Devri’ni bilmeyen yoktur sanırım. Osmanlı Devleti’ni parçalanmanın eşiğine getiren Fetret devri Osmanlı tarihinin en önemli dönüm noktalarından birini oluşturur.  Yıldırım Bayezid tarafından büyük güçlüklerle kurulan merkezî devletin dağılıp ortadan kalkma tehlikesiyle karşı karşıya gelindiği bu iç mücadele ve karışıklık dönemi, taht uğruna kardeşlerin birbirini öldürmelerine kadar uzanmıştır.

Tıpkı şu anda CHP Adana’da olduğu gibi. Aynı partinin adayları ellerinden gelse birbirlerini bir kaşık suda boğacaklar. Amaç örgütü ele geçirmek, merkeze yakınlaşmak ve koltuğa ulaşmak. Zeydan Karalar, Soner Çetin ve eski CHP’li yeni DSP’li Yıldıray Arıkan arasında devam eden ve biteceğe hiç benzemeyen güç tıpa tıp Fetret Devri’ne benziyor.  


Akay’ın davetiyesi

Seçimler yaklaştıkça adaylar da son düzlükte tempolarını artırmış durumda. Kimi proje açıklıyor, kimi seçim ofisi açmaya devam edip “iting gibi açılış” başlıklarıyla servis ediyor, kimi de park ve emekli evi açmaya devam ediyor. Tüm bunları duyurabilmek için de medyanın yanlarında olmasını bekliyor. Kimi zaman bir yemek, kimi zaman bir kahvaltı vs.

Davet üstüne davet.

Davet etmek için davetiye gerekebilir. Aslında bir mail yoluyla da davetinizi medyaya ulaştırabilirsiniz. Ancak kişiye özel ya da kuruma özel bir davetiyenin elden gönderilmesi daha şıktır. Tıpkı CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay’ın yaptığı gibi. Buraya kadar her şey çok iyi ve çok şık.

Ancak Sayın Akay’ın davetiyesini kim tasarladı, kim onay verdi bilmiyorum ama bu kadar abartı biraz müsrifliğe kaçıyor. Neredeyse tabloid gazete büyüklüğünde bir dosya içinde yine aynı büyüklükte bir davetiye, sosyal demokrat bir aday için şık olmaktan çıkıp itici bir hal alıyor.

Ne gerek vardı ki bu kadar masrafa ve abartıya.

Sözlü’nün işi zor

Siyaset zor iş. Türlü oyunların döndüğü, güç dengelerinin çok kolay değiştiği bir atmosferde ayakta kalmak ve başarıya ulaşmak her aday için gerçekten zor. Ancak bu seçimlerde Başkan Hüseyin Sözlü’nün işi bana göre daha da zor.

İki güçlü partinin ortak adayı Sayın Sözlü.

Rakibi Zeydan Karalar’la başa baş giden bir mücadele var. Sözlü, bu seçimi kaybederse ülkenin en güçlü partisi olan Ak Parti ve kendi partisi olan MHP’nin güç birliğine rağmen kaybetmiş olacak ve siyasi kariyerinde büyük yara alacak.

Kazanması durumunda da, ki kazanmaya çok yakın, yine işi zor. Meclis üstünlüğünü Ak Parti’ye kaptırmış bir Sözlü, projelerini ya da istediklerini meclisten nasıl geçirecek merak konusu. Bunun yanı sıra kadro şişkinliği yaşayan Büyükşehir’de Ak Parti cenahının kadrolaşma isteğini Sayın Sözlü nasıl yerine getirecek o da ayrı bir muamma.

Kısacası Sözlü kazansa da kazanmasa da işi gerçekten zor.

Savaş Çokduygulu

Ortalık anket kirliliğinden geçilmiyor.  Hangi aday anket yaptırırsa o anketten kendisi birinci çıkıyor. Bir çeşit kendini tatmini biçimine dönüşmüş durumda anketler. Herkes kendini kandırıyor.

Benim size bir önerim var.

Eğer seçimin sonucunun ne olacağını merak ediyorsanız  ya da bir aday olarak şu anda hangi noktadasınız öğrenmek istiyorsanız bence bu boş anketleri bir kenara atıp Savaş Çokduygulu’nun kapısını çalın. Yıllarca parlamento muharbirliği yapmış, birçok hükümet döneminde o dönemin en üst siyasi figürleriyle iç içe olmuş bir Savaş Çokduygulu, her seçimde sonucu neredeyse bire bir tahmin etmiştir. 5 Ocak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu, gözlemleri ve deneyimleriyle yıllardır siyasetin nabzını tutmuş ve bu alanda bir ekol olmuştur.  Kentin en saygın aynı zamanda da en sempatik profillerinden biridir. Çizgisi bellidir, dengeleri bellidir. Yaptığı 5 Ocak geceleri Adana’nın markası haline gelmiştir. Bu nedenledir ki yıllardır medya sektöründe tökezlemeden ilerlemeyi başarmıştır.

Geçenlerde doğum günüymüş yakışıklı prensin. Aynı zamanda Adana Demirspor’un basın sözcüsü olan Çokduygulu’ya takımın sol bek’i Batuhan ile birlikte sürpriz bir doğum günü partisi düzenlenmiş. Umarım bir pasta da şampiyonluk sonrası keserler.

Güzel yaşların olsun, yaşsız adam…

Bunu yapın seçimi alın

Tüm adaylara bir çağrım var. Bırakın seçim bürosu açmayı, broşür afiş bastırmayı, hatta proje açıklamayı.

Bir şeyleri açıklayacaksanız seçim harcamalarınızı ve kaynağını açıklayın.

Hani, “Belediyenin kaynaklarını asla kullanmıyorum, cebimden harcıyorum. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyorum” falan diyorsunuz ya.

O zaman hadi gelin şeffaf olun. Milyon rakamlarla ifade edilen seçim harcamalarınızı kim karşılıyor, kaynağı nereden buluyorsunuz, nereye ne kadar harcadınız gelin bunları açıklayın.

Yani doğruyu söyleyin.

Emin olun partisi hiç önemli değil, hangi aday bunu açık yüreklilikle açıklarsa o anda seçimi kazanmış demektir.

Tabi açıklamaktan çekindiği noktalar yoksa.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI