DOKTOR HASAN SADİ SÖZÜTEK / GENEL CERRAH - Yalçın Öcal

17 Ocak 2020 Cuma


Efendim 1930 yıllarından bahsediyoruz. O yıllarda değil tıp okumak, yeni kurulmuş Cumhuriyetimizde, insanların yerini, evini barkanı bulması bile bir meseleydi. Değil ki okumak ve yüksek tahsil yapmak her babayiğidin harcı değildi…

Adana SU GEDİĞİ mahallesinin ekâbir ve istisna bir insanı Rahmetli MEHMET SÖZÜTEK ( MEMET EFENDİ), çocuklarına öylesine önem veriyordu ki, liseyi ya burada, Adana’ da veya İstanbul Galatasaray lisesinde okuttuktan sonra, İleri görüşü ve varlığıyla Fransa’ ya gönderip TIP Fakültelerinde Okutabiliyordu.
İşte büyük oğlu HASAN SADİ SÖZÜTEK,  Liseyi bitirdikten sonra; Fransa’ya gönderiyor ve orada dört- beş yılda Tıp Fakültesini bitiren HASAN SADİ SÖZÜTEK,  Adana’nın ilk Genel cerrahi doktoru olarak, muayene hane açıyor ve hastalarına şifa dağıtmaya başlıyordu o yıllarda.

Genel Cerrahi doktorumuzun erkek kardeşleri ise: ŞÜKRÜ- YALÇIN-GÜNER-MEHMET ve MAHMUT SÖZÜTEK’ TİR.

Kız Kardeşleri ise: RASİME GÖRGÜN-GANİME DUMLUDAĞ-HÜSNİYE ERTUNG-PAKİZE ANDAÇ-GÜLÇİN TURŞUCU-GÜLSEREN BİNEN. Dir.
Evlatları: GÜNİZ BUGAY-ÜLKÜ SÜMER- ÖMER SÖZÜTEK’ Tir. 

Türkiye tabipler birliğinin raporuna göre; Türkiye’nin 31. Doktoru olarak göreve başlayan Adanalı Doktor ve Genel cerrahımız, o yıllarda Adana’da faaliyet gösteren: EMİN BAYKAM HASTANESİ ve MİLLİ MENSUCAT HASTANELERİNDE tedavi ve ameliyatlarını yapmaktadır.

Adana’da 1940-41 yıllarında ilk muayenehanesini açan değerli doktorumuz, bir taraftan da o yıllarda çok fakir olan halka yönelik, hastalarına, belli günlerde bedava muayene ve ilaç ve vererek, kadirşinaslığını da ön plana çıkarmaktadır… 

Özellikle Cuma günlerini hastalarına bedava muayene ile yaşamını taçlandırarak, bu şekilde bir geleneği de Kentimizin tüm doktorlarına benimsetmiştir değerli Genel Cerrahımız HASAN SADİ SÖZÜTEK.

Yine aynı semtin mümtaz insanı Doktor HAKKI ETHEM’ in Kızı MESERRET SÖZÜTEK Hanımla da evli olan HASAN SADİ SÖZÜTEK, yukarıda da bahsettiğimiz gibi üç evlada sahipti. 
1985 yılının haziran ayında kaybettiğimiz bu güzide ve seçkin doktorumuza rahmetle anıyoruz....
Babaları; Rahmetli MEHMET SÖZÜTEK, Su gediği mahallesinde ve Adana da “MEMET EFENDİ” diye anılırdı.  İleri görüşüyle o yıllarda dahi çocuklarına üniversiteyi hedef göstermiş nadir insanlardan ve babalardan birisiydi.

 Ailenin ilk doktoru olan HASAN SADİ SÖZÜTEK, doktorluk mesleğini SÖZÜTEK ailesine aşılamış ve arkasından; 

Şimdilerde Rahmetle anacağımız ve Fransa’da Tıp eğitiminde sonra Ankara YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİNDE görev almıştı HASAN SADİ BEY’İN Küçük kardeşi YALÇIN SÖZÜTEK. Türkiye’de Balonla ilk damar açma yöntemini geliştiren ve uygulayan Rahmetli YALÇIN SÖZÜTEK’i çok erken kaybetmiştik…
Ailenin son doktor temsilcisi ise: ECZACI MAHMUT ve AYSEL SÖZÜTEK’ lerin oğlu; Gastro-entroloji uzmanı Doçent Doktor:  ALPER SÖZÜTEK. Adana Şehir hastanesinde görev yapmaktadır…
Doçent ALPER SÖZÜTEK, bu günkü teknoloji ile birçok yenilikler getirmektedir tıp literatürüne. Onunda yaşamını ve başarılarını daha sonra yazacağım.
Geçmişin önemli Genel cerrahı ve doktoru olan bu değerlimiz HASAN SADİ SÖZÜTEK’ e rahmetler,  Çocuklarına uzun ömürler diliyoruz.

NOT: DOKTOR HAKKI ETHEM’ i de TÜM YAŞAMI İLE SİZLERE DAHA SONRA ANLATACAĞIM …


                                       

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI