Youtube Kanalımız


Sanlıurfahaber

İNCİRLİK’TE NEPOTİZM TESCİLLENDİ!..

Dünya lideri olduğunu iddia eden, işçi hakları ve demokrasiyi savunan ve bu uğurda toplumlara ders veren Amerikalıların da adam kayırdığı (nepotizm) ve işçi haklarını ihlal ettiği ispatlandı...
Bu haber 2017-04-24 10:04:41 eklenmiş ve 15671 kez görüntülenmiştir.

 

Bundan bir yıl kadar önce diploma skandalıyla çalkalanan İncirlik’te bu kez nepotizm (akraba kayırma ve akrabaları işe yerleştirme) skandalı var. Bir yıl önceki hatalarını örtbas etmek adına işten çıkardıkları sahte diplomalıları yeniden işe alan 39. Amerikan Hava Üssü nepotizm sebebiyle işine son verdiği elemanlarını da yeniden işe alacak, yaptığı hatayı telafi edecek mi?

ŞİKAYETLER SORUŞTURMA AÇTIRDI!

Adam kayırmanın, ahbap çavuş ilişkilerine dayalı iş alımlarının ayyuka çıkması ile birlikte hem gazetemize ihbar mektuları yağdı hem de hava üssündeki İnsan Kaynakları şikayet bombardımanına tutuldu. Gazetemize ulaşan ihbarlar geçtiğimiz hafta, şikayete en çok konu olan Gümrük İrtibat Ofisi’ne (Customs Liaison Office) soruşturma açıldığı yönünde, ancak yaptığımız araştırma bu soruşturmanın havanda su dövmekten ve göz boyamaktan ibaret olduğunu gösteriyor. Çünkü şikayet sahiplerine ne haber veriliyor ne de fikirleri soruluyor.

GÜMRÜK İRTİBAT OFİSİNİN İPLERİ KİMİN ELİNDE?

İncirlik 39. Amerikan Hava Üssü’nün en tartışmalı, en şaibeli bölümü Gümrük İrtibat Ofisi (Customs Liaison Office), çünkü burayı idare eden (!) üç ahbap çavuşu ‘’B.D., M.T.B ve M.P.’’ istedikleri gibi at koşturmakla kalmıyor, Amerikalıları da yanlış yönlendirerek haksız rekabet ve eşit olmayan şartlar yaratıyor. Adam kayırmanın hat safhada olduğu bu bölümde, çalışanlara onları işten çıkarmak, yerine bir yakını daha istihdam etmek için haksız ve olmayan suçlar isnat ediliyor. Kendilerinden daha eğitimli çalışanlar ağır hakaretlerle aşağılanıyor, diğerleri de göz yumuyor.

İNSAN KAYNAKLARI SUÇA ORTAKLIK EDİYOR!

Ofislerde çeteleşen, işbirliği yapan, oluşturdukları saadet zinciri ile birbirlerini, dolayısıyla yandaşlarını kollayan insanlar topluluğuna çanak tutan İnsan Kaynakları gerçekte ne iş yapıyor? Görevini yerine getirmediği aşikar. Çünkü şikayetler değerlendirilmediği gibi, üst kademelere ulaşmadan, işbirlikçiler tarafından hasır altı ediliyor. Tüm ofislerde yetkili olan Amerikalılar kandırılıyor, yanıltılıyor ve yalan söylenerek yanlış kararlar almalarına sebep olunuyor. Tüm birimlerde olduğu gibi İnsan Kaynaklarında da işbirlikçi davranış örnekleri görülüyor.

NEPOTİZM AMERİKA’DA CİDDİ BİR SUÇ!

Nepotizm, yani akraba kayırma, başta ABD olmak üzere tüm dünyada ciddi bir suçtur. Demokraside rakip tanımayan Amerikalıların nasıl bu suça iştirak ettiklerini anlamak mümkün değil. Bu da ofislerdeki çeteleşmiş, kemikleşmiş işbirlikçilerin Amerikalıları ciddi anlamda yanılttıkları ve bu suça ortak ettiklerini gösteriyor. Yapılan soruşturmaya şikayet sahiplerinin çağrılmaması ve ifadelerin üstünkörü alınması iyi niyetli olmadıklarının göstergesi. Mahkemede bile haklı ve haksızın birbirinden ayırt edilebilmesi için soruşturma ve kovuşturmalar çift yönlü yapılır, ancak üssün sessizliği ve Amerikan Konsolosluğunun duruma müdahele etmemesi İncirlik’teki şaibeyi arttırıyor.


AYNI SOYADINI TAŞIYAN İNSANLAR TOPLULUĞU

İncirlik Üssündeki saadet zinciri bazı soyadlarına oldukça cömert davranmış! İncirlik Hava Üssünde 50 yılı geride bırakan ‘’Mr. T’’ lakaplı kişinin yeğeni K. Gökkan o 5 kişiden biri olmayı hangi vasıflarıyla hak ediyor ve nasıl oluyor da kadro alabiliyor? Şikayetlerin odağı ve haberin konusu 5 kişilik alımdan biri olan H. Börklü ve birkaç kez işine son verilmesine rağmen yeniden işe alınan kocası. Mesela bu ikisinin torpili nereden geliyor? Üç ahbap çavuştan biri olan B.D.’nin kız kardeşi yine torpille çalkalanan LRS bölümünde, kuzeni ise İtfaiye’de çalışıyor. Yine 5 kişiden biri O.Ç.Yılmaz, babasının yüzü suyu hürmetine işe alınıyor. İçlerinden hiç torpili olmadığı halde sınavda gösterdiği başarı ve Amerikalı yetkilinin inisiyatifiyle işe alınan C.E.’nin haksız ve mesnetsiz suçlamalarla iş akdi üniversite mezunu bile olmayan, üstelik emeklileri dolmuş üç ahbap çavuşun kurduğu tuzakla tek taraflı feshediliyor.

DEMOKRASİDEN DEM VURAN AMERİKALILARA SORUYORUZ

ü  Hak, hukuk, adalet ve eşitlik kavramlarını dilinden düşürmeyen Amerikalılar bu haksızlığa neden göz yumuyor?

ü  Eşit olmayan bir yarışta neden her zaman akrabalar kollanıp nepotizm yapılıyor?

ü  Üstte çalışan kıdemliler mi sizi kandırıyor yoksa bu durum işinize geldiği için göz mü yumuyorsunuz?

ü  50 yılı geride bırakan insanları hala çalıştırarak neden yeni işe aldığınız genç yetenekleri harcıyorsunuz?

ü  Yurtdışında tahsil görmüş C.E. dururken, lise mezunu üç ahbap çavuşunuz nasıl oluyor da o kademeye yakışmayacak sıfatları çalışanlarına kullanabiliyor?

ü  Sınavlarda kişisel başarısıyla kendisini ispatlayan yetenekler nasıl oluyor da nepotizmle işe girenlerin gerisinde kalabiliyor?

ü  Amerikalı yetkililer bahse konu olan şikayetlerle ilgili şikayet sahiplerine açıklama yapmayı düşünüyor mu yoksa her zaman yaptıkları gibi adam kayırmaya devam edecekler mi?

 

ü  ‘’Değişme’’, ‘’Börklü’’ ve ‘’Gökkan’’ gibi meşhur(!) soyadına sahip kaç insan hava üssünde çalışıyor?

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer 'GÜNDEM' haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Çukurova Metropol Gazetesi
©Copyright 2013 Çukurova Metropol Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım MSG Bilişim 0322 454 50 50 Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TV
porn