Youtube Kanalımız


Sanlıurfahaber

Anız yangınlarında ‘başakçı’ parmağı

Çukurova’da, hasat sonrası tarlada kalan mısırı daha kolay toplayabilmek için mısır saplarını ateşe veren bazı başakçıların çıkardığı anız yangınları, çiftçiyi kolluk güçleriyle karşı karşıya getiriyor. Birçok üretici, anızı kendisi yakmadığı halde, derdini anlatana kadar büyük mağduriyet yaşıyor.
Bu haber 2017-08-31 01:05:02 eklenmiş ve 2983 kez görüntülenmiştir.

Çukurova’da, hasat sonrası tarlada kalan mısırı daha kolay toplayabilmek için mısır saplarını ateşe veren bazı başakçıların çıkardığı anız yangınları, çiftçiyi kolluk güçleriyle karşı karşıya getiriyor. Birçok üretici, anızı kendisi yakmadığı halde, derdini anlatana kadar büyük mağduriyet yaşıyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bölgede bu yıl ağustos ayının ilk haftası başlayan mısır hasadının hızla devam ettiğini belirtti. Her hasat döneminde olduğu gibi bu yıl da üreticilere “anız” konusunda çeşitli uyarılarda bulunduklarını ifade eden Doğan, yapılan tüm uyarılara rağmen, tarlasını bir sonraki ürün ekimine hazırlamak isteyen çiftçilerden bazılarının anız yakmaya devam ettiğini vurguladı.

 

ÜRETİCİ ZOR DURUMDA KALIYOR

Anız yakanlar hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce işlem yapıldığını kaydeden Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bazı üreticilerin ise anızı kendileri yakmadığı halde cezai işlemle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

Hasat sonrası tarlada kalan mısırları toplayan ve “başakçı” olarak anılan kişilerin, işlerini kolaylaştırmak için tarladaki mısır saplarını ateşe verdiğini belirten Doğan, “Sap yanınca mısır açığa çıkıyor ve toplaması daha kolay oluyor. Bu yüzden yangın çıkarıyorlar. Ancak bu durum, yangından hiç haberi olmayan çiftçiyi zorda bırakıyor. Tarlasında anız yakılan çiftçi kolluk güçleriyle karşı karşıya kalıyor. Kimisi derdini anlatabilmek için saatlerce uğraşmak zorunda kalırken, kimisi hakkında işlem yapıldığı için yüklü cezalar ödemek zorunda kalıyor” dedi.

 

“TEDBİR ALINSIN, MAĞDURİYET ÖNLENSİN”

Başakçıların topladıkları mısırı hayvan yemi işletmelerine sattığını ifade eden Doğan, “Hiçbir üretici başakçılara ‘Neden mısırı topluyorsunuz?’ demiyor. Toplayıp, satsınlar ama tarlayı da yakmasınlar, üreticileri mağdur etmesinler. Bu konuda duyarlılık bekliyoruz. Ayrıca, üreticilerimizin bu mağduriyetinin önlenmesi için de devletimizin yetkili kurumları tarafından gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz.”

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer EKONOMİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Çukurova Metropol Gazetesi
©Copyright 2013 Çukurova Metropol Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım MSG Bilişim 0322 454 50 50 Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TV
porn