Youtube Kanalımız


Sanlıurfahaber

Gazetelerin itibarı artmalı


Bu makale 2017-05-16 17:01:04 eklenmiş ve 1174 kez görüntülenmiştir.
Tanır Emre Üzelgeçici

En genç gazete patronu olmanın avantajları da dezavantajları da var elbette..

Yine de şahsıma yakıştırılan bu “Genç Patron” lakabını tuttuğumu söylemeliyim. Gazetecilik mesleğim olmasa da işin içine bodoslama dalmış bir gazete sahibi olarak benim de söyleyeceklerim var;

Öncelikle sektörün yaşını, başını almışlarına saygısızlık etmeyelim ve sürçü lisan için en başından af dileyelim. Gelelim, mesleğimizin itibarını yenileyecek, çıtasını yükseltecek çözümlerin ne olduğuna..

Bildiğiniz gibi asıl işim matbaa sarf malzemeleri satmak. Bu sebeple Adana’daki tüm matbaaları ve matbaacıları tanırım. Dolayısıyla Adana’da yayın yapan(!) kerameti kendinden menkul bütün gazeteleri yakından görme, duyma talihsizliğim oldu.

Biz günlük gazeteler olarak yasaların bize çizdiği çerçeve içinde nefes alamazken, hiçbir yasal koşulu olmayan gazetelerin ortalıkta cirit atması kolay hazmedilir bir şey değil.

Bu madalyonun bir yüzü..

Diğeri ise bu insanların mantar gibi türemesine sebep olan yerel yönetimler ve yöneticiler. Belediyelerden sebeplenmek adına başlayan furyadan kimler, kimler nasiplenmiyor ki?..

Sayfa sekreterinden tutun reklamcısına kadar, boynuna makine asan herkes gazeteciyim diye caka satıyor. 20 yıllık gazeteci olduğunu iddia edenlerin 20 satır yazı yazmayı beceremediği Adana’da at izi it izine iyice karışmış..

100 tane 200 tane gazete çıkarınca kendini âlemin kralı zannedenlerin olduğu bir camiada en çok söz hakkı biz günlük gazete sahiplerine, cemiyetimize ve yerel yöneticilere düşüyor. Tabi bu durumu düzeltmek ve yanlışa dur demekte..

Bakın seçim davulları çalmaya başlamadan korsan gazetelerin sesleri çıkmaya başladı bile. Yine aynı kirlilik, yine şantaj, yine haksız rekabet ve yine yanıltıcı, yönlendirici haberler..

Benim buradan bu işte sorumluluğu olanlara mesajım var;

Laf olsun diyerek gazete çıkaran ve sırtını yerel yönetimlere dayayan gazeteler maalesef, hem bize zarar veriyor hem de mesleğin etik kurallarını allak bullak ediyor.

Belediyeler ve Cemiyetimiz bu işe ciddi bir yaptırım uygulamalı ve sapla samanı birbirinden ayıracak tedbirler almanın zamanı geldi de geçiyor..

İş dünyası, spor camiası ve siyaset dünyasında yer edinmek için öncelikle bir ve diri olmalıyız. Bize şaşı bakanlara haddini bildirmek için önce içimizdeki ayrık otlarını temizlemeli ve itibarımızın iadesi için yaptırım uygulamalıyız.

Bunun için önce yerel yönetimler şapkasını önüne koyup düşünsün..

Sonra biz gerekeni yapalım..

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Çukurova Metropol Gazetesi
©Copyright 2013 Çukurova Metropol Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım MSG Bilişim 0322 454 50 50 Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TV
porn