Youtube Kanalımız


Sanlıurfahaber

Merhaba yeni komşum


Bu makale 2017-08-21 01:49:14 eklenmiş ve 452 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Kemal Evren Çiğil

Tam da incir mevsimi gelmişken ona daha da çok ihtiyaç duyarsınız. Hele ki biraz yaşlı biraz kısa ya da biraz da beliniz büklüm büklüm olmuşsa Onu çağırırken geçmişin tüm kırık tonlarını unutur evin kapalı olan tüm camlarını açarsınız. Belki mahallenin delikanlısı olur sesinizi duyan belki de mahallenin al yazmalı güzel kızı. İlla ki biri olur ama. Neden mi? O incire uzanmak lazım. Onun örgüsüyle sabahı eden biz ona ulaşmayı da isteriz. Yani azizim; eli elimize değen birisi mutlaka olur mahallemizde.

Kimi insanlar çok şansız oluyorlar. Ne hayra yorabiliyorlar olanı biteni ne de bir bir unutabiliyorlar kırgınlıkları ya da gidenleri. Ansızın gelen bir ölüm ya da durulanması gereken bir vücut onları sevgi bilmezine itebiliyor. Hele biraz genç ya da yeni yetişkin vakitlere ulaşmışsa göremiyor örfleri bilmiyor adetleri. Bir kaybımızın başka bahara kalmadan bu baharda olduğu vakitlerde bu insanlar kuru dallarını nasıl yeşerteceklerini düşünürler. En basit örnek  Allah göstermesin bir ölüm anında ne olur bilir misiniz? Hemen konu-komşu toplanır o buğulu gözlere yani cenaze sahibine ilk sahip çıkan onlar olur. Yani azizim; gözlerinizin dibinde ağıtlar yanarken  ve siz geçmişi ata geleneklerini bilmeseniz bile onu silecek onu size öğretecek bir el mutlaka olur mahallenizde.

Bahtı karalar, gözü yaşlılar, mutluluk abideleri, aydınlık zihinler tabi ki etrafımızda yığınla vardır. Evin kilerine bakarsınız bir gün.  Nadasa bıraktığınız zeytininiz bitmiş ya da çürümüş. Canınız çok ama çok çekti. Yemek istersiniz kime gideceksiniz? Dip dibe kiminle nefes alıyorsunuz?  Sor azizim sor işte. Hemen yanıbaşında  olan o yer ve yanaklarınız kadar yakın olup size kolonya ikram edecek o yer ‘’ bitişik nizam komşunuzdur’’. Yani azizim; Şerre kucak açanlarda olsa da ayak ucunuzda illa ki sizin için iyi niyetli sesler vardır çevrenizde.

Buraya kadar ütopyam. Özlenilesi….

 

Gençler… Ahu bu gençler yok mu? Ne kadar zekiler. Çağın dijital zekileri. Çağın ışık saçan beyinleri. Hatta ötesinde huzuru mesafe tanımaksınız tadan bu güzel nesil. Ne kadar güzel kullanıyorlar gökyüzünü değil mi? Kalpleri asla toz tutmaz onların. Odaları karanlık kalmaz. Haşa elektrik asla gitmez onların gözünde. Kıyamazlar hiçbir dudağa. Okula giderler aman tanrım zeka küpü hepsi maşallah ya gerek duymazlar sıra yanındaki arkadaşın hiçbir şeyi. Hatta kimisi ailesinin de sayesinde 5 yaşında profesör ünvanını alırlar. İşte benim vatanını,toprağını ,ailesini, bir adım ötedekini seven,onlara güller uzatan yeni nesil gençliğim. Yani azizim; benden sana tavsiye aman ha bir yudum suya ihtiyaç duyma. An gelir onların yanında hapşurursan nezaket bekleme. Onlar usta biz çırağız artık unutma. Peki nerde? Aynı mevsimde, aynı şehirde, aynı semtte…

Neyse azizim; Film bitmez. Kurgusu olan bu hayatta giderek dağılıyoruz. Eskiden azizim eskiden… Her şey eskidendi. 

Ben dahil herkesin uzun zamandır komşusu belli.  Camın tozlanma derdi yok, parasının bitmesinin derdi yok, aşkı yok, gönül davası yok.

Kirlenme derdi yok, hasreti yok, özlemi yok,kırgınlığı yok, üzüntüsü yok, sesi yok, hevesi yok…

Eseri çok,rengi çok…,

Çok ya da yok…

Merhaba Yeni Komşum… Canım sanal alemim, kadim dostum internetim, biricik sevgilim telefonum, sen olmasan nereye yazardım laptop’um. Ha yaptıklarımı kim beğenirdi instagramım kim el sallardı sen olmazsan messengerim. Parayı nerde muhafaza ederdim  maazallah değerli  online bank kumbaram…

Peki ya yitip giden değerlerim…

 

Sana feda olmasın Yeni Komşum

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Yas

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Çukurova Metropol Gazetesi
©Copyright 2013 Çukurova Metropol Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım MSG Bilişim 0322 454 50 50 Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TV
porn