Youtube Kanalımız


Sanlıurfahaber

Bir yanımız eksikti, bir yanımız sahipsiz..!


Bu makale 2017-09-12 01:07:19 eklenmiş ve 1009 kez görüntülenmiştir.
Kenan DOĞAN

 

Üzerinden 15 yıl geçmiş olmalıydı. Eskimeyen ve pas tutmayan demir tadında sıcaklık, yenisiyle hep aynıydı. Yılların yok edemediği dostluk şimdi tam karşımdaydı. Bedenim biraz bakmalı, biraz susmalıydı. O anlar da mutluluk az gelirdi, hasret ise bunu tarif etmekte yeterli değildi. Ne kadar dövülürse tavında, bir o kadar sağlamlaşıyordu aslında. Aslını unutmayan mazlumların ait olduğu topraklara, bir güneş olup doğmak gibiydi karanlıklarda. Dara düşülen günler yılları anımsattığında, yalnız  değildik.  Hiç yalnız kalmadık, bir gözün pınarlarını besleyen gözelerinden, usul usul sızılar en derinden çıkıp yürekleri sızlattığında… Bir ses vardı hep içimizin rahatlığında, bir nefes ise suskun bakışlarımızda. Ele avuca sığmaz da değildik, inan ki temiz kalmaya gayret ettik, farkılılılarımızı kirletmeye çalıştıklarında. Alnımız ak, yüzümüz paktı.

Heyecanını yitirmemiş duyguların beslediği, bir bağ vardı aramızda. Tüm dünyevi ve maddesel durumlardan uzaklaştıkça, onu hissederdik yanımızda. Hissiyatı güçlendiren, yürekten yaşandıkça güzelleşenler, açıkça yer edinmişti bakışlarımızda. Yaralarımız vardı, eskiye dair ara sıra deşildikçe kanayan yaralar. Kapanmıyordu, kapanacak gibi durmuyordu. Yitirdiklerimiz vardı, bir baba bir anne bir kardeş sözcüklerinin sınırlarına sığmayacak kadar büyük yitirdiklerimiz. Bir yanımız eksikti, bir yanımız sahipsiz. Babasız bir çocuk olmak kolay değildir. İyileşmeyen bir yara gibidir. Öyle büyümekse, her yaş aldıkça daha da derinleşen yaralara girmektir.

Ortak kültürün yanında kimimiz yetim, kimimiz öksüz, kimimiz yapayalnızdı. Birleştiğimiz noktalar vardı, yaralarımız da ortaktı. Ortaklaştığımız acılardı. Yıllar geçsede sarılınca birbirimize, dostluk yeniden canlandı. Dostun gül yüzü mutluluk, mutluluğu anlatılması pekte kolay olmayan için içe sığmamasıydı. Anladım ki gözden ırak olsa da; kimse kimsenin gönlünden çıkmamıştı. Hala sahip olduğu o kıymetli noktadaydı…

Aynı sofradan çokça ekmek bölüp yediğim dostlarımla, İstanbul’da buluşup görüşme fırsatı yakaladım. İki günlük İstanbul ziyaretimde kısada olsa hasret giderdiğim dostlarımla, yıllar geçse bile bıraktığımız yerden devam edebileceğimizi anladım. Dostluğun sıcaklığını eskiden olduğu gibi aynı şekilde yaşadım. Geçirdiğim zamanın tarif edilemez rahatlığında, kahve içmek üzere gittiğimiz mekanda, anı ölümsüzleştirmek adına kendimce bir şiir yazdım. Mekan o kadar muhteşemdi ki, bahçe kısmında ahşap tavana monte edilmiş oyuncak renkli bir tren, belirli zamanlar da ses çıkarıp çizilmiş rotada rayların üzerinde hareket ediyordu. Zeminde akvaryumlar ve içinde balıklar, kaplumbağalar yaşıyordu. Tavandan her masanın üzerine gelecek şekilde ahşaptan yapılmış bir kuş yuvası sarkıyordu. Rengarenk kelebekler dört bir yanda sallanıyordu. Mekanın büyüsü ve etkisiyle yazmış olduğum kısa şiiri sizlerle paylaşırken, araya mesafeler girsede dostlarınızı anımsayın, dostça kalın diyorum…

Bu Yürek Gecede

Bir zaman tünelinde

Yolculuk başlasın.

Gözlerinin ta içinde

Bir derviş yaşasın…

 

Uzaklaşıp gittiğinde

Hasretin bana kalsın.

Bu yürek gecede

Sessizce seni ansın…

Kenan DOĞAN

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Çukurova Metropol Gazetesi
©Copyright 2013 Çukurova Metropol Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım MSG Bilişim 0322 454 50 50 Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
TV
porn